Liga 1: CFR Cluj învinge FCSB după un meci cu arbitraj controversat

CFR Cluj a câștigat derbiul etapei cu FCSB, scor 2-0, la capătul unui meci tensionat, în care arbitrul Istvan Kovacs a luat decizii controversate.

FCSB a început foarte bine această partidă, iar în minutul 2 ar fi trebuit să primească un penalti după un henț evident al lui Mario Camora.

De asemenea, Matteo Susic de la CFR Cluj ar fi putut fi eliminat în startul meciului pentru o intervenție foarte dură asupra lui Olaru.

Prima repriză a fost foarte tensionată, iar arbitrul Istvan Kovacs a acordat multe cartonașe galbene.

De asemenea, Kovacs a acordat și un penalti pentru CFR Cluj în minutul 34, după o intrare a lui Miron. Scorul a fost deschis astfel de Ciprian Deac.

După pauză, FCSB a mizat și pe Florinel Coman, iar jocul s-a schimbat. El a avut o primă mare ocazie, dar Bălgrădean a scos.

Apoi, Dennis Man a luat la ținta transversala și Coman a fost blocat din nou de fostul său coleg de la FCSB.

Din minutul 74 s-a făcut însă 2-0, după ce Olaru a pasat greșit, iar Costache a șutat pe jos pe lângă Vlad.

În urma acestui rezultat, FCSB rămâne pe primul loc, cu 30 de puncte, dar poate fi întrecută de Universitatea Craiova. CFR Cluj are 27 de puncte și e pe trei.

LIVE CFR CLUJ - FCSB 2-0 (Deac '35, Costache '74)

90+4 - Final de meci!

90 - Moruțan vede cartonașul galben.

90 - 4 minute de prelungiri.

89 - Djokovic vede cartonașul galben.

85 - Olaru îl lasă din nou singur cu portarul pe Costache, dar acum Vlad intervine.

83 - Man trage de la mare distanță, fără probleme pentru Bălgrădean.

82 - Manea vede cartonașul galben.

79 - Costache trage pe lângă poartă dintr-o poziție foarte bună.

77 - Schimbare CFR Cluj: Păun intră în locul lui Deac.

74 - GOL CFR CLUJ!!! Costache deschide scorul cu un șut pe lângă Andrei Vlad, după o pasă greșită a lui Olaru!

72 - Schimbare FCSB: Buziuc intră în locul lui Popescu.

70 - Octavian Popescu se resimte, are probleme musculare.

66 - Ce ocazie!!! Coman bate bine o lovitură liberă, dar Bălgrădean scoate din vinclu!

65 - Lovitură liberă pentru FCSB din marginea careului.

59 - Ce ocazie!!! Man trage superb din marginea careului direct în transversală!

58 - Schimbare FCSB: Perianu intră în locul lui Popescu.

55 - Cristea deviază bine după un corner, mingea se duce în plasa laterală!

55 - Coman trage bine din unghi, dar Bălgrădean scoate bine in corner!

54 - Lovitură liberă pentru FCSB, Burcă respinge bine!

50 - Corner pentru FCSB, mingea e respinsă fără probleme de CFR Cluj.

46 - Se reia jocul!

Schimbări CFR Cluj: Hoban și Manea intră în locul lui Soares și Susic.

Schimbare FCSB: Florinel Coman intră în locul lui Vînă.

45+2 - Pauză!

45 - 2 minute de prelungiri.

44 - Susic vede și el cartonașul galben.

41 - Chipciu vede cartonașul galben.

40 - Soares vede cartonașul galben pentru proteste.

38 - Briceag trage mult pe lângă din afara careului.

35 - GOL CFR CLUJ! Deac înscrie din penalti!

35 - Crețu vede cartonașul galben.

34 - Penalti pentru CFR Cluj dupa o intrare a lui Miron! Galben pentru Miron!

30 - FCSB pleacă pe contraatac, dar Moruțan trage mult pe lângă.

28 - Moruțan trage mult peste poartă din lovitură liberă.

27 - Vinicius vede galben pentru un fault la marginea careului.

21 - Prima ocazie de gol! Chipciu pasează bine, dar Vojtus trage peste dintr-o poziție ideală!

15 - Costache vede cartonașul galben pentru proteste.

14 - Ovidiu Popescu intervine excelent și blochează un atac periculos.

9 - Deac vede cartonașul galben pentru un fault tare.

8 - Schimbare CFR: Vojtus intră in locul lui Rondon.

7 - Rondon nu mai poate continua, s-a accidentat.

3 - Schimbare CFR: Chipciu intră în locul lui Joca.

2 - FCSB cere penalti pentru un presupus henț, jocul continuă. Trebuia acordat penalti!

1 - Lovitură liberă pentru FCSB dupa o intrare foarte dură a lui Susic. Istvan Kovacs nu scoate cartonaș.

CFR CLUJ: Bălgrădean - Susic, Burcă, Vinicius, Camora (cpt.) - Deac, W. Soares, Djokovic - Joca, Rondon, Costache

Rezerve:  Sandomierski, Manea, Latovlevici, Hoban, Itu, Pereira, Chipciu, Păun, Vojtus

FCSB: Vlad - Crețu, Cristea, Miron, Briceag - Ov Popescu, Vînă, Olaru - Moruțan, Man, Oct. Popescu

Rezerve: Straton, Simion, Coman, Buziuc, Dumitru, Perianu, Oaidă, Pantea, Cană

Înaintea acestui meci, FCSB e pe primul loc, cu 30 de puncte, iar CFR Cluj e pe 3, cu 24 de puncte.

Meciul e televizat de Digi Sport, Look Sport și Telekom Sport.