Jocurile Olimpice 2024: România, eliminată în optimi la tenis de masă. Controverse pentru Ana Bărbosu și Sabrina Voinea în finala de la sol

S-a încheiat o nouă zi cu evoluții ale sportivilor români la Jocurile Olimpice 2024.

O zi marcată de eliminarea echipei feminine de tenis de masă a României în optimile de finală, după înfrângerea cu India. Sabrina Voinea și Ana Bărbosu au avut parte de controverse în finala de la sol, controverse în ceea ce privește modul în care au fost arbitrate sportivele noastre la Olimpiada de la Paris.

Alin Alexuc și Răzvan Arnăut au fost învinși în turneul de lupte, iar România a fost învinsă de Muntenegru la polo pe apă.

desfășurarea evenimentelor

UPDATE 23:42 - România este învinsă de Muntenegru în ultimul meci de la JO 2024, scor 7-10 (3-3, 1-2, 1-2, 2-3. Tricolorii n-au obținut niciun succes în grupa A a turneului olimpic de polo pe apă.

UPDATE 23:32 - România este condusă cu 9-5 de Muntenegru, în sfertul patru.

UPDATE 23:11 - La finalul sfertului doi, România a este condusă cu 5-4.

UPDATE 22:40 - A început meciul României cu Muntenegru.

UPDATE 21:44 - Mai puțin de o oră până când România înfruntă Muntenegru la polo pe apă.

UPDATE 18:32 - Ebru Bolat a încheiat ziua de luni, 5 august, pe locul 23 în cursa a 9-a din proba feminină de dinghy a concursului de yachting din cadrul Jocurilor Olimpice Paris 2024. Cursa a zecea a fost suspendată.

UPDATE 18:15 - Răzvan Arnăut, eliminat! El a fost învins de Zholaman Sharshenbekov în sferturile de finală, scor 9-0, și părăsește turneul.

UPDATE 17:33 - Răzvan Arnăut îl învinge pe turcul Enes Basar cu 4-2 și avansează în turneul olimpic de lupte. El va da piept, în sferturile de finală, cu Zholaman Sharshenbekov, în jurul orei 18:00.

UPDATE 16:50 - Alin Alexuc a pierdut lupta din optimile de finală, contra lui Alimkhan Syzdykov, scor 1-3. La scorul de 1-1, adversarul a făcut o contestație, în urma căriea Alexuc a fost penalizat cu două puncte pentru că l-a "apucat" de echipament pe adversar, lucru interzis de regulament.

UPDATE 16:34 - Incredibil! La finalul exercițiilor de la Sol, după ce au evoluat toate sportivele, Ana Bărbosu avea asigurată medalia de bronz, cu nota 13.700, însă americancan Jordan Chiles a depus contestație la nota primită inițial și, după revizuire, a depășit-o pe Ana Bărbosu.

Rebecca Andrade (14.166) a câștigat aurul, Simone Biles (14.133) argintul, iar Jordan Chiles (13.766) a câștigat bronzul.

Ana Bărbosu a încheiat concursul pe locul 4, cu nota 13.700, și a ratat medalia de bronz la o diferență extrem de mică. Sabrina Voinea a terminat finala de la sol pe locul cinci, cu aceeași notă ca a Anei Bărbosu, 13.700. La rândul său, Voinea a făcut contestație, dar nu i-a fost admisă.

UPDATE 16:26 - Sabrina Voinea primește și ea nota 13.700 pentru evoluția la sol. Ea a depus contestație la nota primită la execuție.

UPDATE 16:13 - Ana Bărbosu a evoluat prima pentru Româna în finala de la sol, iar exercițiul său a fost notat cu 13.700. Sportiva noastră a primit o mică penalizare pentru că a pășit în afara covorului la finalul exercițiului. Pentru moment ea este pe locul doi.

UPDATE 16:00 - Încep emoțiile și pentru luptătorii Răzvan Arnăut și Alin Alexuc.

UPDATE 15:33 - Urmează să înceapă exercițiile la sol, unde vor concura pentru România Sabrina Voinea și Ana Bărbosu.

UPDATE 14:28 - Sabrina Voinea a terminat finala de la bârnă pe locul 8, cu 11.733. Alice D'Amato (14.366) din Italia a câștigat aurul, în timp ce chinezoaica Zhou Yaqin a câștigat argintul (14.100), iar italianca Manila Esposito bronzul (14.000).

UPDATE 14:09 - Sabrina Voinea a primit nota 11.733 pentru exercițiul său la bârnă.

UPDATE 14:05 - Sabrina Voinea și-a terminat exercițiul la bârnă. Din păcate, ea a căzut de două ori de pe aparat și, cel mai probabil, este ieșită din calculele pentru medalii. Urmează să aflăm cu cât va fi notată evoluța sa.

UPDATE 13:48 - Emoții pentru Sabrina Voinea! A început finala la bârnă.

UPDATE 13:43 - România este eliminată de India în optimile de finală ale turneului olimpic de tenis de masă. Echipa României a pierdut cu 3-2 în fața Indiei. Adina Diaconu a pierdut meciul decisiv cu Manika Batra, 0-3 (5-11, 9-11, 9-11).

UPDATE 13:27 - Alin Firfirică se califică în finală la proba de aruncarea discului. El s-a clasat pe locul 11 din 12 în clasamentul pentru calificarea în finală.

UPDATE 13:13 - 2-2 între România și India, la tenis de masă! Bernadetto Szocs o învinge pe Archana Girish Kamath, scor 3-1 (11-5, 8-11, 11-7, 11-9).

UPDATE 13:10 - A treia aruncare a lui Alin Firfirică măsoară 63.66 metri. El este pe locul 11 în clasamentul general pentru calificarea în finală, până acum.

UPDATE 12:58 - Andreea Mikloș a terminat cursa de 400 de metri pe locul 3, cu 50.54, cel mai bun timp din carieră. Eid Naser din Bahrain a terminat pe primul loc, cu 49.91, în timp ce Stacey-Ann Williams a terminat pe locul doi, cu 50.16. Sportiva noastră se califică în semifinale.

UPDATE 12:57 - Alin Firfirică a ratat a doua aruncare. A căzut pe locul 4 în clasament, după primele două aruncări.

UPDATE 12:42 - Elizabeta Samara aduce primul punct pentru România în confruntarea cu India. E 2-1! Samara a învins-o pe Sreeja Akula, scor 3-2 (8-11, 11-4, 7-11, 11-6, 11-8).

12:40 - Alin Firfirică a aruncat 61.98 metri la prima încercare, în proba de aruncea discului.

UPDATE 12:00 - Bernadette Szocs pierde cu Manika Batra, 0-3 (5-11, 7-11, 7-11). România este condusă cu 2-0 la general

UPDATE 11:34 - Perechea Eliza Samara/Adina Diaconu a pierdut primul meci al întâlnirii cu India, scor 0-3 (9-11, 10-12, 7-11).

UPDATE 11:24 - Elizabeta Samara și Adina Diaconu au pierdut primele două seturi, contra Indiei!

UPDATE 11:20 - Au început și calificările la proba de aruncarea discului, în care concurează românul Alin Firfirică.

11:00 - Încep emoțiile la tenis de masă.

Sportivii români vor concura, luni, la atletism, gimnastică artistică, lupte, polo, tenis de masă şi yachting.

Vor intra în scenă echipele de feminin și masculin la tenis de masă, de asemenea Sabrina Voinea va lupta pentru medalii la gimnastică. România joacă din nou la polo pe apă, iar luptătorii Răzvan Arnăut și Alin Alexuc trag tare pentru a ajunge în fazele superioare.

Atletism
11:00 aruncarea discului - masculin - calificări Grupa A: Alin Alexandru Firfirică

16:00 cat. 130 kg, greco-romane masculin - calificări: Alin Alexuc-Ciurariu
22:00 cat. 60 kg, greco-romane masculin - semifinale: Răzvan Arnăut (dacă se califică)
22:00 cat. 130 kg, greco-romane masculin - semifinale: Alin Alexuc-Ciurariu (dacă se califică)