Jaqueline Cristian a produs o mare surpriză la Doha

Jaqueline Cristian a eliminat o favorită în primul tur al turneului de la Doha.

Ajunsă pe tabloul principal din postura de lucky loser, tenismena română aflată pe locul 71 în ierarhia WTA a învins-o, luni seara, pe favorita numărul 11, Elena Rybakina.

6-4, 6-3 este scorul cu care sportiva în vârstă de 23 de ani a avansat în runda următoare, după un joc care a durat o oră și 23 minute.

În turul doi al competiției din Qatar, Jaqueline o va înfrunta pe rusoaica Daria Kasatkina, care în runda inaugurală a trecut de Ajla Tomljanovic.

Meciul dintre Jaqueline Cristian și Daria Kasatkina va avea loc mâine, de la ora 14:30 - ora României, pe arena Grandstand 3.

Odată cu calificarea în turul doi la Qatar Total Open 2022, jucătoarea română, aflată la prima victorie într-un turneu de categorie WTA 1000, și-a asigurat un cec în valoare de 15.080 dolari.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea jocului dintre Jaqueline Cristian și Elena Rybakina, din runda inaugurală a turneului de la Doha:

Jaqueline Cristian - Elena Rybakina 6-4, 6-3

GAME, SET ȘI MECI JAQUELINE CRISTIAN

Rybakina își face serviciul, dar Cristian urmează să servească pentru a câștiga meciul.

Tenismena noastră își face serviciul si mai are nevoie de doar un game pentru a avansa în turul doi.

Game alb reușit de jucătoarea din Kazahstan.

INFO: Elena Rybakina ocupă locul 20 în ierarhia WTA și este cotată cap de serie numărul 11 la Doha.

Jaqueline consolidează breakul și este la doar două game-uri distanță de calificarea în turul următor.

Break izbutit de Jaqueline Cristian, care este pe punctul de a obține o victorie uriașă.

Tenismena noastră continuă jocul solid arătat în primul set, iar Rybakina pare ca nu are soluții.

Jaqueline Cristian își adjudecă primul act după nu mai puțin de cinci mingi de set ratate.

4-4 și Jaqueline joacă de la egal la egal cu una dintre favoritele la câștigarea trofeului.

Jaqueline revine de la 0-40 și salvează break-ul. Echilibrul se menține între cele două tenismene.

Egalitatea la doi după primele patru game-uri din meci.

Tenismena noastră începe bine meciul, cu un game la 0, iar apoi are trei șanse de break, salvate însă de jucătoarea din Kazahstan.

ora 18:57 - A început meciul

Meciul este televizat în țara noastră de postul Digi Sport 4.

În clasamentul WTA, Jaqueline Cristian, ajunsă pe tabloul principal din postura de lucky loser, ocupă locul 71, în timp ce adversara ei din Kazahstan se află pe poziția a 20-a.

Cele două s-au mai întâlnit o singură dată, în urmă cu trei ani la București, când Rybakina s-a impus cu un categoric 6-1, 6-0.