Gabriela Ruse câștigă primul său trofeu WTA din carieră la Hamburg

Gabriela Ruse s-a impus în prima sa finală WTA disputată în carieră, cea de la Hamburg, pe zgură, acolo unde a dispus de o fostă ocupantă a top 10 mondial, Andrea Petkovici, Germania, în minimum de seturi.

Scorul a fost 7-6, 6-4, după o partidă chinuitor de grea și lungă, chiar dacă terminată în minimum de seturi, după 2 ore și 11 minute de joc.

Primul set a fost unul mai mult decât echilibrat, care durat o oră și 13 minute, cu multe întoarceri de scor și răsturnări de situație. Gabriela a salvat și două mingi de set pe parcurs și cumva a reușit să împingă acest set greu în tiebreak. Un tiebreak extrem de dificil, în care Petkovici s-a desprins la 4-2, a avut o a două minge de set la 6-5, dar a fost întoarsă.

La 7-6, a avut loc un punct ciudat, în care românca a executat un frumos lung de linie pe tușă, un arbitru de linie a strigat afară, dar arbitrul de scaun a întors decizia și a dat mingea bună și a dat și punctul lui Ruse, fără să se mai rejoace punctul.

După un set în care Ruse a știut cum să își păstreze calmul și când să lovească decisiv în punctele importante, Petkovici, după o pauză lungă de vestiar, începea în forță manșa secundă.

A fost 3-0 pentru nemțoaică, ce părea că este în controlul total al acestei manșe. Ruse a avut totuși o revenire superbă și a făcut 4-3 rapid pe tabelă, pentru a pune o presiune fantastică pe umerii Andreei.

Finalul a fost unul fantastic pentru Gabriela, care deși a ratat multiple șanse de break la 4-3, a închis manșa cu numărul doi la 6-4.

Este primul trofeu WTA pentru Ruse la 23 de ani, care va urca începând de luni până în jurul poziției 133 WTA, cea mai bună poziție fără discuție în carieră pentru sportiva noastră.

Fusese prima finală WTA pentru Petkovici după 6 ani de pauză, o jucătoare cu un imens potențial, fost top 10 WTA, dar cu o carieră plină de serioase accidentări.

Ruse a primit pentru titlul cucerit un cec de 23.548 de euro şi 299 de puncte WTA, iar Petkovici s-a ales cu un cec de 13.224 de euro şi 180 de puncte WTA.

Desfășurarea întâlnirii:

VICTORIE PENTRU GABI RUSE, 7-6, 6-4, românca a cucerit primul său trofeu WTA din carieră, la 23 de ani!!

MINGE DE MECI Gabi Ruse!

15.16: 5-4, Ruse mai punctează o dată pe tabelă, Petkovici va servi imediat pentru a rămâne în joc.

15.11: Dar Petkovici rezistă și câștigă un game de peste zece minute, în care de multe ori nemțoaica a stat cu spatele la zid. Ce moment de reviriment poate fi acesta!

INFO: Gabi Ruse tocmai a ratat a patra minge de break la rând!

15.01: 4-3 pentru Ruse, patru puncte la rând făcute de tânăra sportivă din România.

INFO: CE MOMENT pentru Gabi Ruse! De la 0-3, Ruse vine din spate ca un tăvălug și duce scorul la 3-3.

14.52: 3-2, Ruse revine în acest game miraculos de la 0-30.

14.48: Recuperează un break Gabriela, care face un game excepțional în fața lui Petkovici.

14.42: 3-0 și dublu break avans pentru sportiva din Germania, pare pierdută Ruse, deși era mai firesc să avem un cu totul alt scenariu în acest set.

14.39: 2-0 pentru Andrea care pare să își țină firea și să dorească să aibă un control absolut în acest set.

14.35: Break chiar la debutul setului secund făcut de Petkovici, care pare să își fi revenit după acel final cu cântec de primă manșă.

SET BIFAT DE GABRIELA RUSE! 8-6, deși a fost un ultim punct cu mare scandal. Petkovici chiar a chemat supervizorul WTA pentru explicații. Ruse a dat un lung de linie perfect pe tușă, un arbitru a strigat cu întârziere afară, iar arbitrul de scaun a modificat decizia. A dat apoi punctul Gabrielei, fără rejucare, iar Andrea a făcut un imens scandal iar acum a cerut pauză de vestiar.

INFO: Are minge de set Ruse, conduce cu 7-6!

INFO: Încă o minge de set salvată de Gabriela! Este 6-6, se schimbă iarăși terenurile!

INFO: 4-2 pentru Petkovici dupa prima schimbare de teren.

14.10: Avem tiebreak, după ce Gabi Ruse salvează o minge de set!

INFO: Probleme la piciorul stâng pentru Ruse, care a cerut intervenția terapeutului pe teren.

14.00: Alte două mingi de break ratate de româncă, de la 40-15, Petkovici își asigură însă măcar un tiebreak în acest set.

13.55: 5-5, game la zero din nou făcut de Ruse, se împinge acest set în prelungiri, să vedem deznodământul.

13.52: Se duce la 5-4 Petkovici, în multe momente se simte experiența sa de joc superioară și maturitatea sa în joc.

13.47: 4-4, e un game măcar mai liniștit pe propriul serviciu pentru româncă.

13.42: De la 30-30, Ruse s-a pierdut cu firea și a pierdut și acest game, 3-4.

13.39: 3-3, cu ceva emoții însă, Ruse face punctul și egalează pe tabelă.

13.31: Revine Petkovici după ce a fost condusă în acest game cu 15-40.

13.26: Dar nu ne bucurăm prea mult, se face 2-2 rapid, multe greșeli neforțate făcute în acest game de Gabriela.

13.21: Și iată că vine primul break al finalei, este al Gabrielei, cu 2-1 conduce românca.

13.18: 1-1, Ruse își trece în cont primul game al finalei, deși a avut de salvat o minge de break pe parcurs.

13.11: Început tare pentru Petkovici, game la zero pe propriul serviciu.

ÎNCEPE PARTIDA, cu Petkovici la serviciu!

13.04: Avem primele imagini de la Hamburg, cele două jucătoare au început încălzirea oficială.

Este prima finală din cariera Gabrielei, locul 198 WTA la 23 de ani, o finală pe zgura de la Hamburg în fața Andreei Petkovici, locul 130 în lume acum, dar fostă ocupantă de top 10 mondial.

E prima întâlnire directă între cele două, Ruse având un parcurs excelent în Germania, cu victorii la Yastremska, favorita 1, Collins, Zaja și Teichmann. Trebuie spus că Gabriela a evoluat și în calificări aici în orașul din nordul Germaniei.

Elena-Gabriela Ruse vs. Danielle Collins | 2021 Hamburg Quarterfinals | WTA Match Highlights

Petkovici le-a învins pe Niemeier, Bonaventure, Putintseva și Friedsam.

Partida va fi televizată pe DigiSport2.

Doar o remiză pentru selecționata olimpică a lui Mirel Rădoi în compania Arabiei Saudite

Mesajul superb al Simonei Halep pentru Ashleigh Barty, după triumful de la Wimbledon