Croația a învins Marocul în finala mică de la Cupa Mondială

Croația a câștigat medaliile de bronz la Cupa Mondială de fotbal din Qatar.

Reprezentativa pregătită de Zlatko Dalic a învins Marocul în finala mică, scor 2-1.

Golurile au fost marcate de Gvardiol (min.7) și Orsic (min.42) pentru croați, respectiv Dari (min.9) pentru africani.

Croații au deschis scorul prin Gvardiol, cu o lovitură de cap superbă, însa după numai două minute Marocul a egalat prin Dari, tot cu o lovitură de cap.

Cu trei minute înainte de finalul primei reprize, Orsic a marcat o bijuterie de gol, cu o execuție spectaculoasă din unghi.

Al doilea turneu final consecutiv la care Croația termină pe podium, după ce în urmă cu patru ani, în Rusia, a jucat finala mare cu Franța, pe care a pierdut-o cu 4-2.

Finala mare, în care se vor întâlni Argentina și Franța, se va disputa duminică, de la ora 17:00.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea finalei mici de la Cupa Mondială de fotbal din Qatar, în care s-au întâlnit Croația și Maroc:

Croația - Maroc 2-1 (Gvardiol '7, Orsic '42 / Dari '9)

'90+6 - FINALUL MECIULUI

'90+6 - En-Nesyri reia cu capul milimetric peste poartă.

'90+5 - Schimbare la croați: iese Orsic, intră Jakic.

'90 - Repriza secundă va fi prelungită cu șase minute.

'87 - Ce ocazie! Kovacic trimite pe lângă poartă dintr-o poziție ideală!

'75 - Livakovic are o intervenție spectaculoasă la un șut din câțiva metri al lui En-Nesyri.

'71 - Vlasic trimite peste poartă cu un șut de la distanță.

'66 - Dublă schimbare la croați: ies Livaja și Majer, intră Petkovic și Pasalic.

'56 - Încă o schimbare la Maroc: iese El Khanouss, intră Ounahi.

'47 - Șutul lui Orsic este deviat și trece de puțin pe lângă poarta apărată de Bono.

A început repriza secundă

Schimbare la marocani: iese Sabiri, intră Chair.

----------------------

'45+2 - Finalul primei reprize.

'45+2 - Bono prinde un șut deviat al lui Livaja.

'45 - Prima repriză va fi prelungită cu două minute.

'42 - GOOOL CROAȚIA !!! Orsic marchează o bijuterie de gol, cu o execuție din unghi !!!

'37 - En-Nesyri reia cu capul, iar mingea trece de puțin pe lângă poarta croaților.

'29 - Boufal centrează din dreapta, însă En-Nesyri nu ajunge la minge.

'24 - Modric șutează de la marginea careului, iar Bono respinge cu greu, în doi timpi.

'18 - Bono reține la o lovitură de cap trimisă de Kovacic.

'9 - GOOOL MAROC !!! Dari egalează cu capul din câțiva metri !!!

'7 - GOOOL CROAȚIA !!! Gvardiol deschide scorul cu o lovitură de cap superbă !!!

'3 - Bono, la un pas de un autogol incredibil.

ora 17:00 - A început meciul

Meciul este televizat de TVR 1.

Cele două reprezentative s-au întâlnit și în grupe, pe 23 noiembrie, iar rezultatul a fost egal, scor 0-0.

În semifinale, Croația a fost învinsă de Argentina cu 3-0, în timp ce Maroc a cedat în fața Franței, scor 2-0.

ECHIPELE:

CROAȚIA: Livakovic - Stanisic, Sutalo, Gvardiol - Orsic, Majer, Modric, Kovacic, Perisic - Livaja, Kramaric.
Selecționer: Zlatko Dalic.

MAROC: Bono - Hakimi, Dari, El Yamiq, Attiat-Allah - Sabiri, El Khanouss, Amrabat - Ziyech, En-Nesyri, Boufal.
Selecționer: Walid Regragui.

Arbitru: Abdulrahman AL Jassim (Qatar).