EURO 2024: Anglia întoarce miraculos meciul cu Slovacia și merge în sferturile de finală

Anglia a întors incredibil rezultatul cu Slovacia, deși era condusă până în minutul 95, fără să dea nici măcar un singur șut pe poartă. A învins cu 2-1 și este în sferturile de finală ale EURO 2024.

După ce campioana europeană en-titre, Italia a fost învinsă sâmbătă seara de Elveția cu 2-0, Anglia a fost cât pe-aici să repete isprava negativă a peninsularilor. A întors scorul de la 0-1, gol marcat de Schranz, marcând apoi prin Bellingham și Kane.

Slovacia avea să înceapă perfect partida de la Gelsenkirchen cu englezii, cu ocazie mare de gol în chiar minutul 5, prin Hancko, însă șutul său la colțul lung nu-și atinge ținta. Pe fondul unui meci tensionat, cu multe faulturi și cartonașe galbene, Slovacia continuă dominarea cvasi-totală, cu o nouă ocazie a lui Haraslin, cu un Guehi salvator între linia porții și Pickford. După ce englezii cer un penalti discutabil la Foden în minutul 22, la faza imediat următoare Slovacia dă lovitura. La capătul unui contraatac școală, Schranz rămâne 1 la 1 cu Pickford, șuteaza lejer pe lângă portar, iar foștii noștri adversari de miercuri seara punctează pe tabelă.

Repriza s-a încheiat în fluierăturile fanilor englezi către proprii lor favoriți. Anglia lui Southgate era una fără idei, disparată, ruptă între linii, fără nicio tactică ofensivă valabilă, incapabilă măcar să lege două pase în atac.

Englezii au spart tenacitatea și vivacitatea slovacilor la debut de mitan secund, când cu golul lui Foden, minutul 50, gol anulat după ce pasa lui Trippier l-a găsit într-un ușor offside în careul mic din fața porții lui Dubravka.

Inventatorii fotbalului au continuat atacurile sterile și haotice, fără să reușească să pună vreun pericol la poarta lui Dubravka. De altfel, statistica era una horror în minutul 95, niciun șut pe poarta slovacilor. Dar a venit sclipirea lui Bellingham, starul lui Real Madrid reușind o foarfecă de efect din centrarea lui Guehi, ducând meciul în niște prelungiri cu totul nemaisperate de nimeni.

La doar două minute de la reluarea jocului, în prelungiri, după o fază fixă, combinația dintre Toney și Kane a dus la o lovitură de cap decisivă a starului de la Bayern Munchen, gol care a turnat o cantitate dublă de plumb în picioarele slovacilor, care s-au aflat la 60 de secunde de o calificare istorică în sferturi.

Anglia rezistă cu brio până la final, securizează acest 2-1 și merge eroic într-un sfert de finală de EURO, unde va întâlni la Dusseldorf pe Elveția, fosta noastră colegă de preliminarii. Slovacia ratează o șansă imensă, istorică am putea spune.

Desfășurarea întâlnirii:

FINAL DE MECI, Anglia câștigă cu 2-1!

Min.114: Gyomber vede și el cartonaș galben.

Min.111: Șut Tupta din lovitură liberă, puțin peste poartă.

Min.108: Vede galben Vavro, iar slovacii îl aruncă în joc și pe Tupta în locul lui Pekarik.

Min.106: Intră Gallagher în locul lui Bellingham, iese Kane și intră Konsa. Noul căpitan este Walker.

Începe partea secundă!

Pauză, mai avem doar 15 minute de joc!

Min.105: Pekarik e la câțiva centimetri să egaleze, șutul său cu genunchiul se duce peste transversală!!

Min.103: Slovacii cer o lovitură liberă din fața careului, nu se dă nimic.

Min.97: Se vede cât de buimăciți sunt slovacii de această întoarcere de scor a englezilor..

Min.92: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Anglia! Fază fixă, mingea ajunge până la urmă la Kane, de la Toney, cap imparabil și englezii întorc scorul, ireal, 2-1!

Începe prima repriză de prelungiri!

Final de meci. Avem prelungiri, 1-1 în Germania!

Min.95: GOOOOOOOOOOOOOOL Anglia!!!! Incredibil ce lovitură dă Bellingham din foarfecă, decarul lui Real Madrid își salvează națiunea.

Min.94: Iese Foden la englezi, intră Toney..

Min.93: Intră Gyomber la slovaci, iese autorul golului Schranz.

Min.90: 6 minute de prelungire!

Min.86: Șut de la distanță Lobotka, prins în doi timpi de Pickford.

Min.83: Iese Mainoo și intră Eze pentru Bătrânul Albion.

Min.82: Încă două schimbări la slovaci, ies Kucka și Duda, intră Benes și Bero.

Min.81: Prima mare ocazie engleză!! Rice șutează de la distanță, balonul izbește bara, apoi Kane reia din voleu peste transversală.

INFO: După 80 de minute, englezii încă nu au dat șut pe poartă!

Min.77: Pekarik, jucătorul lui Hertha Berlin, a luat galben. Kane are o lovitură de cap apoi minunată, care se duce milimetric alături!!

Min.73: Slovacii în continuare controlează jocul, stau sus în apărare, atacurile englezilor sunt sterile.

Min.65: Prima schimbare la englezi, iese Trippier, ușor accidentat, intră Palmer.

Min.61: Două schimbări la slovaci, Haraslin și Strelec ies, intră Bozenik și Suslov.

Min.60: Foden încearcă o lovitură liberă fantezistă, reia în zid cu piciorul stâng.

Min.54: Incredibilă șansa slovacilor, se pierde balonul la mijlocul terenului, Pickford era mult ieșit, un slovac încearcă șutul carierei, dar balonul se duce milimetric alături...

Min.50: Offside, golul se anulează, englezii rămân în continuare dezamăgiți. Rămâne 0-1!

Min.49: GOOOOOOOOOOOOL Anglia!! 1-1, Trippier scapă singur cu Dubravka, pasă simplă în fața porții goale, de acolo Foden împinge balonul în plasă. Avem meci la Gelsenkirchen.

ÎNCEPE PARTEA SECUNDĂ!

Pauză, 1-0 pentru Slovacia!!

Min.47: Șut bun de la distanță al lui Mainoo, deviat, este corner.

Min.46: Skiriniar îl ia tare pe Bellingham și vede galben, e al cincilea cartonaș al serii.

Min.45: 3 minute de prelungire!

INFO: Parcă englezii nu găsesc deloc soluții, tactica lui Southgate este fără discuție una falimentară azi.

Min.31: Centrare prea lungă a lui Harry Kane de pe flancul stâng, mingea nu ajunge la Saka. Fanii englezi își fluieră favoriții!

Min.24: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Slovacia!!! Lovitură de teatru la Gelsenkirchen, după o fază școală de tip contraatac, Schranz rămâne 1 la 1 cu Pickford, șut lejer pe lângă portar, 1-0!

Min.22: Englezii cer un penalti la un contact al lui Foden în careu. Este doar corner, iar la faza următoare, Mainoo trage bine de tot din voleu, mingea s-a dus puțin peste bară.

Min.16: Bellingham vede doar galben pentru un fault extrem de dur la Haraslin.

Min.13: Vine și primul galben slovac, Kucka face un galben cinic spre mijlocul terenului.

Min.11: Haraslin scapă singur cu Pickford, șutul se duce într-un fundaș englez, după o gafă imensă a lui Walker. Guehi salvează naționala Angliei de un gol gata făcut..

Min.9: Lui Trippier îi sare mingea incredibil de prost și șutul său seamănă cu o transformare de rugby..

Min.7: Mainoo vede al doilea galben al jocului, l-a călcat urât în careul advers pe un jucător slovac.

Min.5: Anglia nu se trezește nici la acest al 4-lea meci de la turneul final. Hancko șutează la colțul lung, undeva între un șut și o centrare, scapă englezii cu mare noroc..

Min.3: Guehi ia un galben stupid și va rata sferturile de finală, dacă Anglia se califică evident mai departe.

ÎNCEPE PARTIDA!

18.55: Se intonează cele două imnuri de stat.

18.52: Ne pregătim de startul acestei partide, imediat cei 22 de jucători vor intra în arenă.

Anglia (4-2-3-1): Pickford - Walker, Stones, Guehi, Trippier - Mainoo, Rice - Saka, Bellingham, Foden – Kane.
Rezerve: Alexander-Arnold, Bowen, Dunk, Eze, Gallagher, Gomez, Gordon, Henderson (P), Konsa, Palmer, Ramsdale (P), Shaw, Toney, Watkins, Wharton.
Selecționer: Gareth Southgate.

Slovacia (4-3-3): Dubravka - Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko - Kucka, Lobotka, Duda - Schranz, Strelec, Haraslin.
Rezerve: Benes, Bero, Bozenik, De Marco, Duris, Gyomber, Hrosovsky, Kosa, Obert, Ravas (P), Rigo, Rodak (P), Sauer, Suslov, Tupta. Selecționer: Francesco Calzona.

Arbitru: Umut Meler (Turcia).

Stadion: Veltins Arena (Gelsenkirchen).

Este al treilea duel pentru sferturile de finală de la EURO, după ce ieri am avut Germania și Elveția ca prime câștigătoare, ambele cu același scor, 2-0, în fața Danemarcei, respectiv Italiei. Învingătoarea de aici va înfrunta Elveția pe mai departe.

Meciul are loc la Gelsenkirchen, Anglia a câștigat cu emoții grupa sa C, cu 5 puncte, în timp ce Slovacia e ultimul nostru adversar, cu care am remizat, 1-1, ei terminând pe locul 3 grupa noastră, cu patru puncte.

Cele două s-au mai întâlnit ultima dată în 2017, în preliminariile pentru Mundialul din 2018. scor 2-1 pentru englezi. De altfel, din 2002 până acum 7 ani, Slovacia nu a învins niciodată Albionul, cel mai bun rezultat fiind un egal, la EURO 2016, un 0-0.