EURO 2024: Turcia învinge Austria și e ultima echipă calificată în sferturi

Turcia a învins, marți, scor 2-1, naționala Austriei în optimile de finală de la EURO 2024.

Meciul a început tare, cu gol în secunda 57, dar și alte ocazii importante de gol ratate de ambele echipe.

După ce a marcat în primele secunde ale meciului, Demiral a fost, apoi, erou la poarta echipei sale, când a respins de pe linie o minge pe care scria gol, în minutul 5, după ce portarul turc a blocat un șut bun al lui Baumgartner, în minutul 3.

Merih Demiral a reușit dubla cu jumătate de oră înainte de final, cu capul din corner, dar avantajul de două goluri al turcilor a rezistat doar șapte minute. Gregoritsch a redus din diferență, tot în urma unui corner.

Au mai fost două ocazii notabile, în minutul 81, când lui Baumgartner i-a fost "furată" mingea de un adversar turc fix când se pregătea să șuteze din interiorul careului. Apoi, în minutul 90+1, Bardakci a respins cu capul o minge periculoasă trimisă în careu din partea stângă a atacului austriac.

Apoi, Bariș a ratat șansa desprinderii în prelungiri, iar Gunok a avut o intervenție de excepție, un reflex formidabil, și a respins în corner o minge trimisă cu capul spre poartă, cu câteva secunde înainte de final.

Turcia va întâlni Olanda, în sferturile de finală, după ce "Portocala mecanică" a eliminat România în optimile de finală (0-3, la Munchen).

AUSTRIA - TURCIA 1-2 (Gregoritsch 66 / Demiral 1, 59)
*Apăsați Refresh pentru actualizarea scorului și a fazelor de joc

Min. 90+6 - Final de meci.

Min. 90+5 - Ocazie uriașă Austria! Mert Gunok respinge cu un reflex incredibil, în corner, o lovitură de cap din apropiere.

Min. 90+4 - Ocazie Turcia! Bariș a fentat un adversar, scăpat pe contraatac, dar șutul său a fost blocat de Pentz.

Min. 90+1 - Ocazie Austria! Bardakci respinge in-extremis, cu capul, după o centrare bună din partea stângă.

Min. 81 - Ocazie Austria! După o centrare din dreapta, mingea a ajuns la Baumgartner, în careu, însă un apărător turc a reușit să respingă în corner înaintea șutului.

Min. 66 - GOL AUSTRIA! Gregoritsch reduce din diferență. Pune piciorul excelent, din drop, după o minge trimisă în careu din corner.

Min. 59 - GOL TURCIA! Demiral face dubla, cu capul, după un corner.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+1 - Pauză.

Min. 25 - Ocazie Turcia! Demiral ratează șansa să facă dubla. Trimite pe lângă, după un corner.

Min. 5 - Ocazie Austria! Demiral respinge de pe linia porții, la o minge periculoasă, după un corner al austriecilor.

Min. 3 - Ocazie Austria! Baumgartner șutează excelent de la distanță, dar portarul turc respinge în corner.

Min. 1 - GOL TURCIA! Demiral înscrie și deschide scorul în secunda 57! Șutează violent de la 6 metri, după o minge bâlbâită de apărarea Austriei.

Min. 1 - A început meciul.

Austria: Pentz - Posch, Danso, Lienhart, Mwene - Seiwald, Sabitzer - Laimer, Baumgartner, Schmid - Arnautovic
Turcia: Gunok - Muldur, Bardakci, Demiral, Kadioglu - Yuksek, K. Ayhan - Bariș, Kokcu, K. Yildiz - A. Guler

Austria - Turcia este partida care dă ultima sfert finalistă de la EURO 2024.

Austria a terminat grupa din care a făcut parte, grupa D, pe primul loc, după o victorie impresionantă împotriva Olandei în ultima etapă a fazei grupelor.

Turcia are individualități, precum Hakan Calhanoglu sau Arda Guler, pare echipa sensibil favorită pe hârtie, dar rămâne de văzut dacă vor fi răsturnate calculele hârtiei, având în vedere că Austria pare mai "închegat”, mai echipă.

Echipa antrenată de selecționerul Montella a învins cu 3-1 pe Georgia, într-unul dintre cele mai frumoase partide de la acest turneu final, a pierdut clar cu Portugalia, 0-3, și a învins Cehia cu 2-1 pentru a ieși din grupă.

• Meci 45 Spania – Germania (Stuttgart, 19:00)
  • Meci 46 Franța – Portugalia (Hamburg, 22:00)

• Meci 48 Anglia – Elveția (Düsseldorf, 19:00)
  • Meci 47 Olanda – Turcia (Berlin, 22:00)

• Meci 49 Câștigătoare meci 45 – Câștigătoare meci 46 (Munchen, 22:00)

• Meci 50 Câștigătoare meci 47 – Câștigătoare meci 48 (Dortmund, 22:00)

• Câștigătoare meci 49 – Câștigătoare meci 50 (Berlin, 22:00)