Argentina elimină Olanda la penaltiuri și avansează în semifinalele Cupei Mondiale

Argentina este cea de-a doua semifinalistă de la Cupa Mondială de fotbal din Qatar.

Reprezentativa sud-americană a trecut cu mari emoții în sferturile de finală de Olanda, pe care a învins-o după penaltiuri cu 6-5 (2-2 în timpul regulamentar, 4-3 la penaltiuri).

În semifinale, Argentina se va duela marți seara cu Croația.

Messi și compania au controlat întâlnirea de pe Lusail Iconic Stadium, batavii fiind invizibili timp de 80 de minute, în care n-au reușit să trimită vreun șut pe spațiul porții adverse.

Molina a deschis scorul în minutul 35, cu o finalizare din interiorul careului, după o pasă excelentă a lui Messi.

Starul argentinienilor și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj în minutul 73, dintr-o lovitură de la 11 metri, iar meciul părea jucat.

Pe teren și-a făcut însă apariția Weghorst, iar atacantul lui Besiktas a reușit în doar câteva minute ce n-au izbutit toți coechipierii săi în 80 de minute.

Atacantul olandezilor a punctat cu capul în minutul 83, la doar cinci minute după ce a fost introdus pe teren, iar în minutul 90+11 a trimis jocul în prelungiri, după o lovitură liberă executată neașteptat.

Prelungirile n-au mai adus niciun gol, iar calificarea a fost decisă la penaltiuri, unde argentinienii și-au stăpânit mai bine emoțiile.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Olanda și Argentina din cadrul sferturilor de finală de la Cupa Mondială de fotbal din Qatar:

Olanda - Argentina 2-2 (Weghorst '83 și '90+11 / Molina '35, Messi '73 - penalti)
Penaltiuri: 3-4

Lautaro Martinez marchează și Argentina merge în semifinale.

Luuk de Jong înscrie și egalează la 3, dar Argentina mai are un penalti de executat.

Enzo Fernandez trimite pe lângă poartă.

Weghorst înscrie de la 11 metri.

Montiel marchează cu siguranță.

Koopmeiners sparge gheața pentru batavi la penaltiuri.

Parades execută în forță și face 2-0 pentru Argentina la loviturile de departajare.

Emiliano Martinez apără și penaltiul executat de Berghuis.

Messi execută elegant și îl păcălește pe Noppert.

van Dijk ratează primul penalti.

'120+1 - Finalul prelungirilor! Vom avea penaltiuri și în acest sfert de finală

'120+1 - Bară Argentina! Enzo Fernandez izbește bara cu un șut din afara careului!

'120 - Messi trimite de la distanță pe lângă poartă. Mingea a fost deviată.

'119 - Noppert respinge în lateral la un șut trimis de Lautaro Martinez.

'118 - Emiliano Martinez reține cu emoții la o centrare a lui Lang.

'116 - Pezzella reia cu capul peste poartă.

'115 - Enzo Fernandez trimite din afara careului, mingea este deviată și trece puțin peste transversală.

'114 - Ce ocazie! Șutul lui Lautaro este deviat de van Dijk!

'113 - Schimbă și olandezii: iese Gakpo, intră Lang.

'112 - Schimbare la Argentina: iese Li.Martinez, intră Di Maria.

'110 - Messi încearcă șutul din afara careului, dar trimite mult peste poartă.

'104 - Otamendi nu ajunge de puțin la o centrare a lui Messi.

'98 - Argentina a revenit în atac, dar fără a-și crea vreo ocazie periculoasă.

Au început prelungirile

'90+13 - Finalul timpului regulamentar! Vom avea prelungiri și în acest sfert de finală

'90+11 - GOOOL OLANDA !!! Incredibil, Olanda restabilește egalitatea în ultimul minut, prin Weghorst, dupa o lovitură liberă executată neașteptat !!!

'90 - Vom avea 10 minute de prelungiri pentru această repriză secundă.

'89 - Arbitrul îi arată cartonașul galben lui Paredes, dar și lui van Dijk.

'88 - Paredes șutează deliberat în direcția băncii de rezerve a olandezilor, iar spiritele s-au încins.

'85 - Șutul lui Berghuis se duce în plasa laterală.

'83 - GOOOL OLANDA !!! La prima minge trimisă pe spațiul porții de batavi, Weghorst marchează cu o lovitură de cap !!!

'81 - O nouă schimbare la sud-americani: iese Alvarez, intră Lautaro Martinez.

'78 - Mută și Olanda: iese Depay, intră Weghorst.

'78 - Dublă schimbare la argentinieni: iese Romero și Acuna, intră Pezzella și Tagliafico.

'77 - Olanda nu a trimis niciun șut pe spațiul porții adverse până în acest minut.

'73 - GOOOL ARGENTINA !!! Messi înscrie de la 11 metri !!!

'71 - Penalti pentru Argentina! Dumfries îl faultează în careu pe Acuna, iar arbitrul arată punctul cu var!

'66 - Schimbă și sud-americanii: iese De Paul, intră Paredes.

'65 - Schimbare la batavi: iese Blind, intră Luuk de Jong.

'63 - Messi trimite puțin peste poartă dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri.

'51 - Noppert iese din poartă și reține din fața lui Messi.

A început repriza secundă

Dublă schimbare la Olanda: ies Bergwijn și de Roon, intră Berghuis și Koopmeiners.

'45+6 - Finalul primei reprize.

'45 - Cinci minute de prelungiri pentru prima repriză.

'40 - Messi șutează din întoarcere, însă o face slab si goalkeeperul batavilor prinde cu siguranță.

'35 - GOOOL ARGENTINA !!! Molina finalizează după un assist excelent al lui Messi !!!

'33 - Noppert reține fără emoții la un șut trimis de De Paul. Nicio ocazie importantă până în acest minut.