Surpriză la Cupa Mondială: Croația elimină Brazilia la penaltiuri

Brazilia a fost eliminată, vineri, în sferturile de finală de la Cupa Mondială de fotbal din Qatar.

Principala favorită la câștigarea trofeului a fost eliminată de vicecampioana de acum patru ani, Croația, după executarea loviturilor de departajare, scor 1-1 (2-4 la penaltiuri).

În semifinale, Croația va întâlni câștigătoarea "sfertului" dintre Olanda și Argentina.

Neymar și compania au controlat întâlnirea, dar s-au lovit de un portar, Dominik Livakovic, aflat într-o zi de grație.

În schimb, Croația a contat în atac doar în prelungiri, când cu singurul gol pe spațiul porții a reușit să restabilească egalitatea.

Dar până la egalitate, Neymar a deschis scorul în minutul 105+1, la capătul unei acțiuni de toată frumusețea, încheiată cu un șut sub bară.

Cu această reușită, starul legitimat la PSG a ajuns la 77 de goluri pentru naționala Braziliei și i-a egalat recordul legendarului Pele, de cel mai bun marcator din istoria naționalei Braziliei.

Când toată suflarea braziliană se gândea deja la semifinale, croații au reușit să egaleze prin Petkovic (min.117) cu un șut deviat și a trimis astfel meciul la penaltiuri.

Lovituri de departajare unde din nou Livakovic s-a făcut remarcat. Croații au marcat toate cele patru penaltiuri executate, în timp ce Brazilia a ratat prin Rodrygo și Marquinhos.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Croația și Brazilia din cadrul sferturilor de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar:

Croația - Brazilia 1-1 (Petkovic '117 / Neymar '105+1)

Penaltiuri: 4-2

Marquinhos (Brazilia) ratează și Croația elimină Brazilia !!!!!!!!!!

Orsic (Croația) execută excelent și Brazilia este obligată să marcheze pentru a nu fi eliminată.

Pedro (Brazilia) punctează de la punctul cu var.

Modric (Croația) îl execută pe Alisson și scorul este 3-1 pentru Croația.

Casemiro (Brazilia) execută excelent și înscrie.

Majer (Croația) trage și el pe mijlocul porții și îl învinge pe Alisson.

Livakovic apără lovitura lui Rodrygo (Brazilia).

Vlasic (Croația) trimite pe mijlocul porții și marchează.

Încep penaltiurile

'120+2 - Finalul prelungirilor! Câștigătoarea va fi decisă la penaltiuri

'120+2 - Livakovic scoate la un șut din apropiere trimis de Casemiro.

'120 - Majer trimite de la distanță, dar mingea se duce departe.

'117 - GOOOL CROAȚIA !!! Petkovic egalează cu un șut deviat de Marquinhos !!!

'110 - Schimbare la croați: iese Sosa, intră Budimir.

Startul reprizei secunde a prelungirilor

Schimbare și croați: iese Kovacic, intră Majer.

Dublă schimbare la Brazilia: ies Militao și Paqueta, intră Alex Sandro și Fred.

'105+3 - Finalul primei reprize de prelungiri.

'105+1 - GOOOL BRAZILIA !!! Neymar driblează portarul și finalizează sub bară o acțiune de toată frumusețea !!!

103 - Brozovic șutează peste poartă dintr-o poziție ideală.

'98 - Paqueta nu ajunge de puțin la o centrare a lui Neymar.

Startul primei reprize a prelungirilor

'90+4 - Finalul timpului regulamentar! Vom avea prelungiri!

'90 - Repriza secundă va fi prelungită cu patru minute.

'86 - Militao șutează pe lângă poartă dintr-o poziție foarte bună.

'84 - Schimbare la brazilieni: iese Richarlison, intră Pedro.

INFO: Brazilia a trimis 7 șuturi pe poartă, în timp ce Croația n-a trimis nici măcar unul.

'80 - Paqueta trimite de la 12 metri, însă Livakovic e din nou pe fază.

'76 - Ce ocazie! Neymar rămâne din nou singur cu Livakovic, dar goalkeeperul croat se află intr-o zi fantastică!

"72 - Dublă schimbare la croați: ies Kramaric și Pasalic, intră Vlasic și Petkovic.

'66 - Livakovic are o nouă intervenție spectaculoasă, de această dată la Paqueta.

'64 - O nouă schimbare la sud-americani: iese Vinicius, intră Rodrygo.

'62 - Alisson reține cu ușurință o centrare a lui Perisic în fața porții.

'56 - Schimbare la brazilieni: intră Antony, iese Raphinha.

'55 - Livakovic scoate cu piciorul la un șut al lui Neymar. Ce ocazie pentru Brazilia!

'47 - Livakovic intervine salvator la o respingere greșită a lui Gvardiol.

A început repriza secundă

'45+1 - Finalul primei reprize.

'42 - Livakovic reține o lovitură liberă executată de Neymar.

'33 - Alisson iese și respinge din fața lui Perisic.

'31 - Brozovic îl faultează pe Neymar și primește cartonașul galben.

'30 - Perisic trimite mult peste poartă cu un șut de la distanță.

'25 - Posesia mingii: Croația - 47% / Brazilia - 53%

'25 - Danilo are o intervenție periculoasă la Juranovic și vede cartonașul galben.

INFO: Croația a trecut în optimi de Japonia după executarea loviturilor de departajare, cu 4-2, în timp ce Brazilia s-a impus categoric în meciul cu Coreea de Sud, scor 4-1.

'20 - Șutul lui Vinicius este blocat de Gvardiol.

'13 - Perisic nu ajunge de puțin la o centrare bună a lui Pasalic.

'5 - Livakovic reține un șut al lui Casemiro.

ora 17:00 - A început meciul

Meciul este televizat de TVR 1.

Câștigătoarea va juca în semifinale cu învingătoarea sfertului dintre Argentina și Olanda, programat tot vineri seara, dar cu începere de la ora 21:00.

Croația: Livakovic - Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa - Kovacic, Brozovic, Modric - Pasalic, Kramaric, Perisic.
Selecționer: Zlatko Dalic.

Brazilia: Alisson - Militao, Marquinhos, Silva, Danilo - Paqueta, Casemiro, Neymar - Raphinha, Richarlison, Vinicius.
Selecționer: Tite.

Arbitru: Michael Oliver.