Conference League: Farul, Sepsi și FCSB se califică în turul 3, CFR Cluj părăsește competiția

SpotMedia.ro prezintă rezultatele înregistrate de Farul, CFR Cluj, FCSB și Sepsi în manșa secundă a turului doi preliminar din Conference League. Farul, FCSB și Sepsi s-au calificat mai departe, în timp ce CFR Cluj părăsește competiția.

URARTU – FARUL 2-3

Farul s-a calificat în turul trei al preliminariilor Conference League după un succes cu 6-4 la general împotriva armenilor de la Uratu. Meciul din deplasare, manșa decisivă, a început prost pentru echipa lui Gică Hagi, care a fost condusă cu 2-0 la pauză și a reușit să revină pe tabelă pentru a-și asigura calificarea.

Urartu - Farul s-a terminat 3-2 pentru "marinari" după o dublă a lui Alibec și un gol marcat de Nedelcu.

În turul trei preliminar, Farul va juca împotriva celor de la Flora Tallinn.

Min. 90+2 - GOOOOLLLL FARUL! Alibec scapă pe contraatac și îl execută pe portarul Melikhov.

Min. 57 - GOOOOLLLL FARUL! Alibec șutează pe lângă portarul lui Urartu, din drop, după o pasă frumoasă a lui Mazilu.

Min. 53 - GOOOOLLL FARUL! Nedelcu pune latul și înscrie, după o minge centrată cu efect de Alibec, din corner.

Min. 48 - GOOOLLL URARTU! Sabua împinge mingea în plasă din apropierea porții Farului, după un șut respins în față.

Min. 12 - GOL URARTU! Antwi înscrie cu un șut bun de la aproximativ 20 de metri.

URARTU: Melikhov - Antwi, Tsymbalyuk, Zotko - Piloyan, Maragaryan, Salou, M. Junior, Grigoryan - Maksimenko, Sabua
REZERVE: Umreyan - Abakumov - Ghazaryan, Aghasaryan, Barry, Eduardo, Mirzoyan, Ozbiliz, Stojanovic, Dzhikiia, Polyakov

FARUL: Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu, Borza - T. Băluță, Nedelcu, Grameni - Mazilu, Alibec, Benchaib
REZERVE: Buzbuchi - Queiros, Vînă, Rivaldinho, M. Santos, Vianna, Artean, Boli, Sîrbu, Sali, N. Popescu, Banu

SEPSI - ȚSKA SOFIA 4-0

Sepsi și-a făcut meciul retur cu ȚSKA Sofia ușor încă din start, după un penalty transformat de Cosmin Matei ca urmare a unei gafe a portarului bulgarilor.

Profitând și de avantajul de 2-0 din tur, Sepsi a jucat fără presiune în fața propriilor suporteri și a mai marcat o dată în poarta lui ȚSKA Sofia din Aganovic. Roland Varga a marcat și el în minutul 90, cu un șut pe jos din careu.

Alimi a marcat și el, în minutul 90+3, din al doilea penalty primit de Sepsi în partida cu ȚSKA Sofia. Astfel, echipa lui Liviu Ciobotariu și-a asigura calificarea în turul trei preliminar din Conference League, scor 6-0 la general, unde va da peste kazahii de la Aktobe.

Min. 90+5 - GOOOLLL SEPSI! Alimi face 4-0 din penalty.

Min. 90 - GOOOOLLL SEPSI! Roland Varga îl învinge pe portarul bulgarilor cu un șut puternic pe jos, din careu.

Min. 70 - GOOOOOLLL SEPSI! Aganovic înscrie simplu, cu latul, din careu după o centrare a lui Ciobotariu și un luft al lui Matei, care s-a transformat în pasă decisivă.

Min. 20 - GOOOOLLLL SEPSI! Cosmin Matei deschide scorul din penalty.

SEPSI: Niczuly - D. Ciobotariu, Ninaj, Bălașa, Dumitrescu - N. Păun, C. Matei, Alimi - I. Gheorghe, Safranko, Ștefănescu
Rezerve: Moldovan, Gedo - Damașcan, Oroian, Francisco Junior, Oteliță, Nistor, Kallaku, Aganovic, R. Varga, Rondon
ȚSKA SOFIA: Busatto - Mahmutovic, Koch, Cordoba - Turitsov, Heintz, Carreazo, Lindseth, Sanyang - Phaeton, Nazon
Rezerve: Orlinov, Evtimov - Petrov, Shopov, Shaghoyan, Vion, Ciorbadjiski, Donchev, Papazov, Estrada, Asprilla

ADANA DEMIRSPOR - CFR CLUJ 2-1

CFR Cluj a fost eliminată din drumul către turul trei preliminar din Conference League de Adana Demirspor, după un meci de luptă în Turcia.

Adana Demirspor a deschis scorul în minutul 43, prin Akintola, după o repriză în care CFR-ul s-a ținut bine și a arătat că știe să joace și sub presiune. Vasile Mogoș a egalat dintr-un penalty obținut după un fault la Bîrligea, la care Gravillon a văzut cartonașul roșu.

Turcii au dat lovitura în prelungiri prin Cherif Ndiaye, după o fază la care o minge deviată l-a găsit pe atacant liber în careu, iar acesta a înscris cu latul.

Adana Demirspor va juca împotriva croaților de la Osijek în turul trei preliminar din Conference League.

Min. 90+3 - GOOOOLLL ADANA! Cherif Ndiaye înscrie cu un șut plasat, pe lângă Sava, din interiorul careului după o schemă încercată din lovitură liber și o minge deviată de un jucător al CFR-ului până la atacantul turcilor.

Min. 68 - GOOOOLLLL CFR Cluj! Vasile Mogoș egalează din penalty.

Min. 43 - GOOOLLL ADANA DEMIRSPOR! Akintola înscrie cu capul din apropiere, nemarcat în careu, după o centrare cu efect din corner.

CFR CLUJ: Sava - Mogoș, Kresic, Muhar, Ajeti, Camora - Cvek, Avounou, Krasniqi - Yeboah, Bîrligea
Rezerve: Bălgrădean, Hindrich - Morgan, Cr. Manea, Filip, Jefte, C. Deac, Otele, Konoplyanka, Țîru, Tachtsidis, Fica
ADANA: Karacic - Svensson, Gravillon, Guler, Rodrigues - Stambouli, Akbaba - Yusuf San, Belhanda, Akintola - Ndiaye
Rezerve: Ozbir - Tokoz, Nani, Manev, Gulbrandsen, Erdogan, Dursun, Cokcalis, Burak, Aydogan

FCSB - ȚSKA 1948 SOFIA 3-2

FCSB s-a calificat cu emoții în turul trei preliminar din Conference League, 3-2 acasă cu bulgarii de la ȚSKA 1948 Sofia, după ce s-a chinuit o repriză să întoarcă scorul.

Djokovic a deschis scorul, dar apoi bulgarii au reușit să revină și să conducă la București cu 2-1, dându-le emoții celor de la FCSB. Damjan Djokovic a reușit o dublă și a asigurat calificarea cu 4-2 la general, după 1-0 în tur. Octavian Popescu a marcat și el pe Arcul de Triumf, iar FCSB va întâlni turul trei preliminar pe Nordsjaelland.

Min. 90+1 - GOOOOLLLL FCSB! Octavian Popescu înscrie din centrul careului după o fază încâlcită la care a reușit să pună mingea pe poartă după două șuturi paralele cu poarta ale lui Edjouma și Băluță și o respingere în față a portarului Naumov.

Min. 82 - GOOOOLLLL FCSB! Djokovic face dubla cu o execuție perfectă, cu efect, dintr-o atingere după ce a avansat excelent în apropierea careului bulgarilor.

Min. 68 - GOOOOLLLL ȚSKA 1948! Incredibil! Bulgarii întorc scorul pe Arcul de Triumf, înscrie cu capul Daskalov, dintr-o lovitură liberă executată din partea stângă.

Min. 50 - GOOOLL ȚSKA 1948! Pedrinho înscrie cu capul, din mijlocul careului. Pedrinho înscrie cu capul, din mijlocul careului.

Min. 27 - GOOOOOLLLL FCSB! Damjan Djokovic trimite în plasă, cu latul piciorului stângă, o minge pasată pe jos în centrul careului de Florinel Coman.

FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Haruț, Radunovic - Djokovic, Șut, Olaru - Miculescu, Compagno, Coman
Rezerve: Vlad - Panțîru Oct. Popescu, Lixandru, Edjouma, Chiricheș, V. Gheorghe, Ov. Popescu, Băluță, Pantea, Radaslavescu, Cordea
ȚSKA 1948: Naumov - Gurishta, Petrov, Heliton, Rapnouil - Daskalov, Umarboev - Rusev, Stoichkov, Pedrinho - Kjartansson
Rezerve: Ganev, Madzharov - Orachev, Thalis, Karagaren, Wankewai, Vutov, Tsenov, Viyachki, Nguinda, Kirilov