Conference League: Farul învinge HJK Helsinki, Sepsi remizează cu Bodo/Glimt

Farul Constanța a învins formația finlandeză HJK Helsinki, în timp ce Sepsi a terminat la egalitate cu norvegienii de la Bodo/Glimt în prima manșă a play-off-ului pentru grupele Conference League.

Formația lui Gică Hagi a câștigat cu 2-1 în confruntarea de la Ovidiu cu HJK Helsinki.

După un început de meci echilibrat, finlandezii au deschis scorul în minutul 50, când Toivio a scăpat din marcajul lui Sârbu și a punctat după un corner.

Farul a egalat nouă minute mai târziu, după ce Rivaldinho a fost găsit excelent în careu și a marcat cu un șut plasat. Golul victoriei a fost marcat de Mihai Popescu în minutul 83, cu un șut din unghi.

În celălalt meci al serii, Sepsi a terminat la egalitate acasa în confruntarea cu Bodo/Glimit, scor 2-2.

Norvegienii au deschis scorul în minutul 19 după un șut plasat din centrul careului trimis de Moumbagna.

Egalarea a venit în startul parții secunde, când Alimi a marcat din penalti, dar Berg a făcut 2-1 în minutul 69. Golul egalizator a venit din partea lui Cosmin Matei, cu o lovitură de la 11 metri, în minutul 82.

Manșa retur va avea loc joia viitoare.

Sepsi - Bodo/Glimt 2-2

19 - Moumbagna deschide scorul pentru norvegieni cu o reluare pe jos din opt metri după o pasă din stânga.

48 - Alimi egalează din lovitură de la 11 metri!

69 - Patrick Berg trage plasat din afara careului și face 2-1 pentru Bodo/Glimt.

82 - Cosmin Matei egalează din penalti!

Sepsi: 33. Niczuly - D. Ciobotariu, M. Bălașa, Ninaj, A. Dumitrescu - Alimi, N. Păun - M. Ștefănescu, Rodriguez, I. Gheorghe - Safranko
Rezerve: D. Moldovan, Gedo - Damașcan, C. Matei, Oroian, Francisco Junior, Oteliță, A. Nistor, Kallaku, Aganovic, R. Varga, Rondon
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Bodo/Glimt: Haikin - Wembangomo, Moe, Bjortuft, Bjorkan - Bronboek, Berg, Brunstad Fet - Gulliksen, Moumbagna, Pellegrino
Rezerve: Lund, Brondbo - Lode, Bassi, Espejord, Saltnes, Konradsen, Sjovold, Sorli, Sorensen, Kristiansen
Antrenor: Kjetil Knutsen

Meciul este televizat de Digi Sport 1.

FINAL: Farul - HJK Helsinki 2-1

50 - Helskini deschide scorul după o fază fixă! Toivio marchează de lângă Sârbu din 6 metri, după un corner.

59 - Rivaldinho scapă singur în careu și egalează cu un șut plasat!

82 - Farul face 2-1 prin Mihai Popescu după o fază fixă cu o reluare cu latul din unghi!

Farul: Aioani - Sîrbu, Larie, Boli, Kiki - Artean, Nedelcu, T. Băluță - Ad. Mazilu, Rivaldinho, Budescu
Rezerve: Buzbuchi - M. Popescu, Queiros, Vînă, L. Munteanu, Vianna, Andronache, Carnat, Grameni, Marins, Dussaut
Antrenor: Gică Hagi

HJK Helsinki: Maenpaa - Toivio, Tenho, Halme - Soiri, Peltola, Kanellopoulos, Ollila - Hostikka, Radulovic, Heskinen
Rezerve: Ost, Ramula - Hamalainen, Da Graca, Riski, Bande, Olusanya, Tanaka, Hetemaj
Antrenor: Toni Korkeakunnas