România învinge Ungaria în play-off-ul Billie Jean King Cup

România a dispus de Ungaria în play-off-ul din Billie Jean King Cup, scor 3-0 în confruntarea care a avut loc în Sala Polivalentă din Oradea, după ce sâmbătă Ana Bogdan a adus punctul decisiv în întâlnirea cu Panna Udvardy.

Ana Bogdan, prima rachetă a României, a dispus relativ ușor de adversara sa, cu care avea 4-0 la întâlniri directe înainte de acest joc, scor 6-0, 6-2, după o oră și 13 minute de joc.

A fost o partidă simplă pentru Bogdan, 48 WTA, care a câștigat prima manșă după doar 26 de minute, în fața unei Udvardy total lipsită de reacție. Sportiva maghiară și-a ridicat nivelul simțitor în manșa secundă, a fost un start echilibrat, însă Ana, prima rachetă a României, a știut cum să o depășească pe rivala sa la toate capitolele.

Este a cincea victorie directă pentru Bogdan în fața Pannei, iar România va juca în aprilie 2023 în barajul de calificare pentru turneul final al Billie Jean King Cup, ce va avea loc în luna noiembrie.

Desfășurarea întâlnirii:

VICTORIE ROMÂNIA! 6-0, 6-2, România învinge Ungaria cu 3-0!!!

14.17: Bogdan merge la 5-2, excelent parcurs pentru româncă.

14.13: Poate fi un moment important! Ana face primul break al setului și se duce la 4-2, încă două puncte până la victorie.

14.06: Foarte bună selecția loviturilor pentru Ana, care merge la 3-2, fără emoții încă pe serviciu.

14.02: Se menține echilibrul în această manșă, 2-2.

13.58: Da, Ana se păstrează la conducere, chiar dacă Udvardy și-a ridicat vizibil nivelul de joc, este 2-1.

13.54: Și intră pe tabelă pentru prima dată Udvardy, 1-1 în acest set, deși Ana a avut un break point..

13.47: A salvat Ana primele mingi de break ale zilei, a avut ceva emoții, dar până la urmă începe cu bine acest set.

INFO: 26 de minute a durat această primă manșă.

EXCELENT SETUL FĂCUT DE ANA BOGDAN, 6-0, SUNTEM LA UN SET DE O MARE VICTORIE!

13.33: 5-0, fără îndoială un start de vis pentru această întâlnire.

13.28: Și după un prim game mai lung, Bogdan mai face un break, 4-0, pare o formalitate acest set!

13.21: Al doilea game la zero făcut pe serviciu pentru Ana Bogdan, început excelent al româncei.

13.19: 2-0, vine și primul break, multe greșeli făcute de Udvardy la serviciu.

13.13: Început perfect de meci, Bogdan ia un game la zero.

ÎNCEPE MECIUL, Bogdan la serviciu!

INFO: Este 4-0 la meciuri directe pentru Ana, însă ultima partidă a fost una extrem de dificilă, în finala WTA 125 de la Iași, din luna august, când Bogdan câștiga greu, cu scorul de 6-2, 3-6, 6-1.

13.00: Avem primele imagini de la arena din Oradea, așteptăm ca cele două jucătoare să intre pe teren.

12.30: Echipa națională maghiară a decis să facă o schimbare, în locul Annei Bondar va evolua Panna Udvardy în compania Anei Bogdan, cu începere de la ora 13.

România conduce cu 2-0 după prima zi de la Oradea, la capătul unor partide în care Ana Bogdan a trecut de Dalma Galfi, scor 6-1, 6-4, iar Jacqueline Cristian a dispus mult mai greu de prima rachetă a Ungariei, Anna Bondar, scor 6-2, 4-6, 7-6 (3), după un meci ce a durat mai bine de două ore și jumătate.

Billie Jean King Cup: România conduce Ungaria cu 2-0 după prima zi

În prima partidă a zilei, Ana Bogdan și Anna Bondar se vor înfrunta de la ora 13, într-un meci ce poate decide victoria echipei noastre, antrenată de Horia Tecău. Cele două s-au mai confruntat o singură dată, la Istanbul în 2019, pe zgură, când Bogdan trecea cu 2-1 de sportiva maghiară.

Apoi, Jaqueline Cristian se va duela cu Dalma Galfi. Iar dacă se va ajunge la meciul de dublu, într-un scenariu sperăm puțin probabil, Monica Niculescu și Alexia Todoni se vor lupta cu Reka Luca Jani și Panna Udvardy.

Meciul este practic un baraj de accedere în calificările turneului final din Billie Jean King Cup (fosta Fed Cup), învingătoarea de aici urmând să mai joace un meci de baraj în primăvara anului viitor.

Partidele vor fi televizate pe DigiSport.