FCSB remizează cu Anderlecht și este eliminată din Conference League

FCSB a obținut doar un rezultat de egalitate cu Anderlecht la Bruxelles și este eliminată matematic din Conference League.

2-2 este scorul cu care s-a încheiat meciul de joi seara dintre Anderlecht și FCSB.

Verschaeren (min.38) și Vertonghen (min.75) au marcat pentru Anderlecht, în timp ce "roș-albaștrii" au punctat prin Compagno (min.60) și Dawa (min.83).

Nicolae Dică a optat pentru un sistem 4-3-3-, cu Dumiter folosit vârf, iar vicecampioana României a început în atac jocul din Belgia.

Cu trecerea timpului, însă, belgienii au pus stăpânire pe centrul terenului și au început să se apropie din ce în ce mai periculos de poarta lui Târnovanu.

De altfel, gazdele au intrat în avantaj la pauză, după reușita lui Verschaeren, din minutul 38, cu o execuție din 10 metri.

La pauză, Dică i-a aruncat în luptă pe Radaslavescu și Comapgno, iar atacantul italian și-a făcut imediat simțită prezența, marcând cu capul din centrarea lui Radunovic, în minutul 60.

Belgienii au revenit însă la conducere în minutul 75, când Vertonghen l-a învins cu o lovitură de cap pe bravul Târnovanu.

Scorul final avea să fie stabilit de Dawa, în minutul 83, în urma unui corner.

Un egal care o scoate complet din ecuația calificării pe FCSB, în timp ce Anderlecht și-a diminuat șansele de a prinde locul doi.

Clasamentul în Grupa B din Conference League:

1. West Ham 12p (4 meciuri)
  2. Silkeborg 6p (4 meciuri)
  3. Anderlecht 5p (5 meciuri)
  4. FCSB 2p (5 meciuri)

În ultima etapă a grupei, FCSB va juca săptamâna viitoare, pe teren propriu, cu West Ham United.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Anderlecht și FCSB, contând pentru etapa a 5-a a Grupei B din Conference League:

Anderlecht - FCSB 2-2 (Verschaeren '38, Vertonghen '75 / Compagno '60, Dawa '83)

'90+5 - Finalul meciului.

'90+4 - Cartonaș roșu în tabăra celor de la Anderlecht! Murillo îl lovește pe Dulca și vede cel de-al doilea cartonaș galben și, implicit, pe cel roșu.

'90+2 - Tamm intervine foarte bine la o centrare a lui Verschaeren.

'90 - Repriza secundă va fi prelungită cu cinci minute.

'89 - Miculescu vede un cartonaș galben și va rata ultimul meci din grupă, cu West Ham.

'88 - Schimbare la FCSB: iese Edjouma, intră Dulca.

'83 - GOOOL FCSB !!! Dawa marchează cu abdomenul după un corner !!!

'82 - Șutul deviat al lui Radunovic se scurge pe lângă poarta belgienilor.

'75 - GOL ANDERLECHT !!! Vertonghen marchează cu capul în urma unui corner !!!

'74 - Târnovanu scoate formidabil la un șut al lui Amuzu.

'68 - Vertonghen reia cu capul pe lângă poartă dintr-o poziție foarte bună.

'64 - O nouă schimbare la vicecampioana României: iese Tavi Popescu, intră Coman.

'60 - GOOOL FCSB !!! Radunovic centrează din partea stânga, iar Compagno se înalță excelent și marchează cu capul !!!

'57 - Acțiune periculoasă de atac a belgienilor rezolvată în cele din urmă de Radunovic.

A început repriza secundă

Două schimbări la FCSB: intră Radaslavescu și Compagno, ies Dumiter și Olaru.

'45+2 - Finalul primei reprize.

'45+2 - Dumiter trimite pe lângă poartă dintr-o poziție bună.

'45 - Van Crombrugge respinge în față la un șut din lovitură liberă al lui Radunovic, iar Olaru nu reușește apoi să trimita pe spațiul porții.

'45 - Prima repriză va fi prelungită cu două minute.

'43 - Târnovanu are o intervenție de zile mari la o reluare cu călcâiul din apropiere a lui Silva.

'38 - GOL ANDERLECHT !!! Verschaeren deschide scorul cu o execuție de la 10 metri !!!

'37 - Tavi Popescu se descurcă excelent în careul advers, trimite pe poartă, dar Van Crombrugge reține în doi timpi.

'36 - Oiadă încearcă să-l surprindă pe goalkeeperul advers cu un șut de la mijlocul terenului, dar mingea este prinsă.

'32 - Târnovanu iese la timp din poartă și reușește să stopeze o acțiune de atac a belgienilor.

'27 - Tamm îl blochează excelent pe Arnstad.

'25 - Silva reia imprecis dintr-o poziție periculoasă. Dawa a avut și el o intervenție foarte bună.

'15 - Olaru este la un pas să intercepteze o pasă greșită a belgienilor spre propriul portar, însă Van Crombrugge salvează în extremis.

'11 - Târnovanu respinge cu ceva emoții la un șut al lui Amuzu.

'10 - Dawa reia peste dintr-o poziție bună.

'9 - Miculescu șutează în blocajul unui adversar la o acțiune periculoasă de atac a "roș-albaștrilor".

'8 - Arnstad intervine bine și respinge din fața lui Dumiter.

ora 19:45 - A început meciul.

Meciul se joacă la Bruxelles și este televizat de Pro Arena.

În clasament, înaintea acestei runde, Anderlecht ocupă locul 3, cu 4 puncte, în timp ce vicecampioana României se află pe ultima poziție, cu doar un punct.

ECHIPELE:

Anderlecht: Van Crombrugge - Murillo, Vertonghen, Hoedt, Ndiaye - Diawara, Arnstad - Refaelov, Verschaeren, Amuzu - Silva.
Antrenor: Robin Veldman.

FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Tamm, Radunovic - Oaidă, Edjouma, Olaru - Miculescu, Dumiter, Oct.Popescu.
Antrenor: Nicolae Dică.

Arbitru: Manfredas Lukjancukas (Lituania).