Liga Campionilor: Manchester City și Real Madrid, în sferturile de finală

SpotMedia.ro prezintă rezultatele înregistrate miercuri, 6 martie, în returul optimilor de finală din Liga Campionilor.

Manchester City și Real Madrid s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

City a mers mai departe după ce a câștigat, scor 3-1, împotriva lui FC Copenhaga și pe teren propriu. Manuel Akanji (5), Julian Alvarez (9) și Erling Haaland (45+3) au înscris pentru "Cetățeni", în timp ce Elyounoussi (29) pentru danezi.

Echipa lui Pep Guardiola câștigase și meciul tur, din Danemarca, cu același scor, 3-1.

De partea celalată, Real Madrid s-a calificat cu mari emoții în sferturile de finală, după 1-1 cu RB Leipzig pe teren propriu, un meci în care nemții au avut ocaziile mult mai mari. Vinicius Jr. (65) și Wily Orban (68) au marcat golurile partidei, în timp ce Dani Olmo a lovit transversala în prelungiri cu un lob.

În tur, Realul a câștigat cu 1-0 în deplasare la Leipzig.

Marți, Bayern Munchen și PSG s-au calificat în sferturile de finală, de asemenea.

Celelalte partide din optimi se vor disputa săptămâna viitoare.

Tragerea la sorți în care se vor stabili meciurile din sferturile de finală va avea loc pe 15 martie.

Meciurile din sferturile de finală vor avea loc pe 9/10 aprilie, respectiv 16/17 aprilie.