Liga 1: Voluntari câștigă la Astra după un meci spectaculos, cu cinci goluri marcate

FC Voluntari s-a impus în deplasarea de la Astra Giurgiu, scor 3-2 în a doua partidă a zilei de sâmbătă din Liga 1, în etapa cu numărul 6 din sezonul competițional 2020/2021.

A fost un meci cu adevărat spectaculos la Giurgiu, acolo unde pentru oaspeți au marcat Betancor de două ori, plus Căpățână, care inițial ratase un penalti. De la Astra au marcat Stahl și Budescu.

Vești proaste pentru echipa națională. Chiricheș s-a accidentat și poate rata barajul cu Islanda

Până la pauză doar Betancor marcase, chiar înainte de pauză, același jucător realizând dubla imediat după reluare, un gol la care Astra a protestat că mingea nu a trecut întreagă linia porții.

Căpățână a decis partida în minutul 56 după ce a revenit la capătul ratării unei lovituri de la 11 metri. Jocul s-a încheiat cu o reușită splendidă a lui Budescu din lovitură liberă.

Cel mai probabil, la Astra, ultima clasată, cu doar un punct bifat, va veni de runda viitoare Edi Iordănescu, ca antrenor. Voluntari e pe 3 cu 10 puncte la activ.

Astra Giurgiu: Lazar - D.Bruno, Graovac, Dima, Radunovic - Crepulja, Moise, Răduţ - V.Gheorghe, Stahl, Budescu.
Rezerve: M.Popa, Găman, G.Şerban, Merloi, Balaure, Dandea.
Antrenor: Alexandru Radu.

FC Voluntari: Rîmniceanu - Costin, Balaur, Armaş, Kocic - I.Gheorghe, Căpăţână, De Lucas - Mailat, Grădinaru, Betancor.
Rezerve: Rodriguez, Vlad, Achim, Ilie, Lopes, Bortoneanu, V.Mihai, A. Stoica.
Antrenor: Mihai Teja.

Arbitru: Ion B.C.