Liga 1: UTA învinge Craiova lui Stoican după un autogol antologic

UTA Arad a dispus la limită de FC U Craiova 1948 cu scorul de 1-0 în a doua partidă a zilei de duminică din Liga 1, în etapa cu numărul 12 a sezonului competițional 2021/2022.

Singurul gol a fost marcat de Negru în minutul 13, un autogol antologic.

A fost meciul de debut la olteni pentru Flavius Stoican, după plecarea lui Adi Mutu, însă a fost unul cu ghinion.

Negru i-a luat fața lui Roger în fața careului în minutul 13, și în loc să degajeze sau să respingă balonul cumva, a ieșit un autogol de kinogramă, imparabil pentru propriul său portar.

REZUMAT | UTA - FC U Craiova 1-0. Un autogol stupid i-a adus înfrângerea lui Stoican la debut

În minutul 62, Albu a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene, iar arădenii au avut o misiune și mai facilă.

UTA urcă pe locul 5 după această victorie, cu 20 de puncte, în timp ce FCU își continuă forma slabă, cu a patra înfrângere în ultimele 5 jocuri.

UTA: Fl. Iacob - Vukcevic, Medimorec, Benga, Şliakov - Vorobjovas, Roger - Miculescu, Hora, Ubbink - Dangubici.
Rezerve: Balauru, Erico, Antal, Passaglia, Bustea, Baravykas, Mercioiu, D. Isac, Dima.

FCU Craiova 1948: Mogoşanu - R. Negru, Kovacic, Huyghebaert*, Buşu - Baeten, Asamoah, D. Albu, Van Durmen - Ondaan - Cl. Bălan.
Rezerve: R. Popa, Paramatti, Achim, Blidar, Vl. Pop, Raicea, Sidibe, Gajic, Marquet.

Arbitru: C. Popa.