Liga 1: Sepsi OSK învinge la Mioveni după un autogol și un penalti

Sepsi Sfântu Gheorghe s-a impus la CS Mioveni în deplasare cu 2-0, în prima partidă a zilei de duminică din Liga 1, în etapa cu numărul 18, stagiunea competițională 2021/2022.

Golurile au fost marcate de oaspeți prin Garutti, un autogol în minutul 33, plus Mitrea în minutul 89. Cei de la Mioveni au ratat însă un penalti în minutul 59 prin Buziuc.

Sepsi a dominat prima parte, iar golul a căzut cumva firesc, chiar dacă a venit practic de la tabăra adversă, la capătul unei faze fixe, iar mingea s-a izbit înainte de gol de Garutti..

Gazdele argeșene puteau relansa partida la capătul primei ore de joc, dar Buziuc a ratat, șutând mult peste bară.

Lucru pe care Mitrea nu l-a făcut în minutul 89, când a executat cu siguranță o lovitură de la punctul cu var.

Sepsi e pe 10 în Liga 1 și are o serie de 5 meciuri la rând fără înfrângere, în timp ce Mioveniul are 17 lungimi. fiind pe poziția a 12-a.

CS Mioveni: Ducan - Garutti, Scarlatache, Balaur - Oancea, Panait, Dumitriu, Burnea - Blănaru, Rusu, Buziuc.
Rezerve: I. Popescu, D. Toma, Vereş, Massaro, Coşereanu, A. Iacob, Rădescu, Sanoh, Şerbănică.

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Ninaj, B. Mitrea, R. Ispas - Bărbuţ, Gonzalez, Fofana, Aganovic - Luckassen, Golofca.
Rezerve: Began, Sousa, Tincu, Achahbar, N. Tamaş, Chunchukov, Damaşcan, Dumitrescu, Păun.

Arbitru: Horațiu Feșnic.