Liga 1: FCSB se impune cu Gaz Metan în minutul 90, la singurul șut pe spațiul porții

FCSB a învins cu 1-0 pe cei de la Gaz Metan Mediaș în ultima partidă a zilei de duminică din Liga 1, în etapa cu numărul 26 a stagiunii competiționale 2020/2021.

Singurul gol a fost marcat de Florin Tănase, golgheterul lui FCSB, în minutul 90 la primul șut pe spațiul porții al formației sale.

Prima parte a fost una mai degrabă în care Gazul a forțat și a avut ocaziile de gol mai importante. Adama a lovit primul în minutul 12, dar șutul său nu a fost suficient de puternic pentru a-l bate pe Vlad. Prima șansă a gazdelor a venit în minutul 27, când Șut a reluat mult peste poartă din poziție centrală, 11-12 metri.

REZUMAT | Victorie dramatică, la ultima fază. FCSB - Gaz Metan Mediaș (1-0). Gol - Florin Tănase

Adama a reluat din nou, de data aceasta cu capul, puțin pe lângă poartă, în minutul 33, iar mitanul s-a încheiat cu o lovitură liberă directă trimisă aiurea de Tănase.

Experimentul Oaidă în locul suspendatului Coman a rezistat doar 37 de minute, Petrea înlocuindu-l rapid cu Vukusici.

Nici partea secundă nu a fost una mai inspirată pentru gazdele în roș-albastru. Acestea au părut mai mereu că bâjbâie în careul advers, că nu-și pot crea ocazii de gol.

FCSB a părut mai degrabă o echipă fără cap și coadă, fără un atacant veritabil, cu un Tănase și Moruțan care mai mult s-au încurcat reciproc, iar cu un Vukusici care acum deși a avut peste o oră la dispoziție, a fost inexistent.

Dar lovitura de grație a venit incredibil în minutul 90 la primul șut pe spațiul porții al celor de la FCSB! După centrarea lui Moruțan de pe flancul drept, Tănase a deviat superb la colțul lung cu capul și a parafat o victorie venită practic de nicăieri pentru gazde!

FCSB revine miraculos pe primul loc, la egalitate cu CFR Cluj, dar cu un golaveraj cert mai bun față de clujeni. Pentru bucureșteni urmează un meci în deplasare la UTA Arad, săptămâna viitoare.

FCSB: A. Vlad - Ov. Popescu, Cristea, Miron, Radunovici - Şut, Olaru, Oaidă - Moruţan, Fl. Tănase, Oct. Popescu.

Gaz Metan: Pleşca - Butean, Baco, Yuri, Velisar - Alceus, Chamed, Gabriel - Valente, R. Romeo, Plumbuitu.

Arbitru: I.Călin.

Cu cine va disputa Roger Federer primul său joc în circuitul ATP după 13 luni de absență

Jurnaliștii britanici îi elogiază pe Ianis Hagi și Steven Gerrard după titlul cucerit de Rangers în Scoția

Valeriu Gheorghiţă: Centrele mobile care vor vaccina în mediul rural, din aprilie. Restricția de vârstă pentru vaccinul AstraZeneca ar putea fi ridicată luni