Liga 1: Egal alb între UTA Arad și Farul Constanța

UTA Arad și Farul Constanța au remizat alb, scor 0-0, în prima partidă a zilei de duminică din Liga 1, în prima etapă a sezonului competițional 2021/2022.

A fost un meci cu ritm, cu nerv, dar fără foarte multe ocazii de poartă, terminat și cu un cartonaș roșu primit de oaspeți.

UTA putea da lovitura în chiar secunda 9 a acestei partide de la Arad, însă șutul lui Miculescu de la 20 de metri a izbit bara transversală a porții lui Tordai. Hora a marcat un gol în minutul 35, gol anulat însă după ce se fluierase fault în atac asupra portarului.

Gică Hagi a revenit pe o bancă tehnică, la Farul, după contopirea cu Viitorul, însă nu a fost un debut atât de fericit, căci dobrogenii nu au etalat un joc foarte spectaculos, având și mulți oameni cedați la lotul olimpic al lui Mirel Rădoi.

În partea secundă, Farul a rămas și în 10 oameni, după ce fundașul francez Dussaut a luat al doilea galben, în minutul 70.

Au fost și momente de panică în minutul 76, la accidentarea gravă a lui Dănuleasa de la Farul. S-a întâmplat după o ciocnire între el și Roger, iar echipa medicală a intervenit de urgență, pentru ca jucătorul Farului să fie scos de pe teren cu o ambulanță.

Fundașul central Gabriel Dănuleasa (18 ani) a părăsit terenul pe targă, cu gâtul imobilizat și cu o rană vizibilă la nivelul feței.

După accidentarea lui Dănuleasa, Viitorul a rămas în 9 oameni și a terminat acest meci cu foarte mari emoții.

E demn de semnalat faptul că acesta a fost primul meci cu spectatori de la inaugurarea stadionului Francisc Neumann din Arad, având în vedere că sezonul trecut s-a jucat fără fani, din cauza condițiilor provocate de pandemia de coronavirus.

UTA: Iacob - Vukcevik, Erico, Medjimorec, Shlyakov - Batha, Passaglia - Roger, Ubbink, Miculescu - Hora.
Rezerve: Balauru - Baravykas, Tomozei, Bustea, Modestas, Antal, Negoescu, Dangubici, Mercioiu.

Farul: Tordai - Dussaut, Larie, Mladen, De Nooijer - Mălăele, Pires, Grameni - Chiţu, Ad. Petre, Pitu.
Rezerve: Dur-Bozoancă - Buta, Betancor, Dănuleasa, Dobrosavlevici, Andronache, Purece, Grosu, Popescu.

Arbitru: M.Bîrsan.

Italianul Matteo Berrettini, ultimul nume mare care se retrage de la Jocurile Olimpice