Liga 1: Dinamo ajunge la al șaselea eșec consecutiv

FC Botoșani a învins Dinamo București în deplasare cu scorul de 2-1 pe stadionul din Șoseaua Ștefan cel Mare, în ultima partidă a zilei de duminică din Liga 1, în etapa cu numărul 9 a sezonului competițional 2021/2022.

Golurile oaspeților au fost marcate rapid, în primele 20 de minute, prin Ongenda și Kage. Dinamo a redus din handicap pe final de meci, din penalti, gol marcat de Gabi Torje, primul gol marcat de alb-roșii din august încoace.

Ongenda a deschis scorul în minutul 13 după un șut frumos din plin careu, circa 15-16 metri, iar Kage a majorat diferența după un penalti transformat, ulterior unui contact între el și Moldoveanu.

Interesant este că partida a fost la un pas să fie suspendată după ce noctura stadionului Dinamo a cedat la mijlocul primei părți.

A picat nocturna la Dinamo-Botoşani. Meci întrerupt 14 minute

Problemele au durat circa 15 minute, iar totul s-a reluat cu bine, cu amenințarea că dacă se mai întâmplă o dată Dinamo putea pierde la masa verde, cu 0-3.

În partea secundă, Dinamo a forțat mai mult și a avut marile ocazii de gol, marcând și meritat prin penaltiul transformat de Torje. Gazdele au cerut încă un penalti și la ultima fază a partidei, la un contact al lui Țîră, dar atunci Hațegan a dictat doar galben pentru simulare.

Botoșaniul urcă pe 2 în Liga 1 cu 20 de puncte, la doar un punct de lidera CFR Cluj, în timp ce Dinamo rămâne penultima din România, cu șase lungimi la activ.

Dinamo: Iliev - Creţu, Ehmann, Grigore, Radu - Itu, Răuţă, Torje - Moldoveanu, Ivanovski, Bani.

Rezerve: Eşanu - Giafer, Amzar, Tone, Borcea, Neicuţescu, Stan, Ţîră, Popa.

Botoşani: Pap - Braun, Racoviţan, Şeroni, Ţigănaşu - Tîrcoveanu, Edjouma, Ongenda - Barbosa, Roman, Kage.

Rezerve: Contra, Tchakonte, Dragu, Croitoru, Florescu, Fili, Sila, Petkovski, Souza.

Arbitru: O. Hațegan.

Marion Bartoli, cuvinte elogioase la adresa Emmei Răducanu: Nu e deloc o întâmplare că a ajuns acolo

Decizie drastică luată de conducerea celor de la FC U Craiova după eșecul cu FCSB

Alianța militară AUKUS s-a făcut la summitul G7 fără ştirea lui Macron. Franţa vrea reconfigurarea NATO