Liga 1: Craiova câștigă la limită

Universitatea Craiova s-a impus pe terenul celor de la Hermannstadt, scor 1-0, în etapa a 9-a din Liga 1.

Jocul de la Mediaș a fost destul de slab, iar ocaziile la cele două porți au fost destul de puține.

Oltenii au deschis scorul în minutul 31, prin Nicușor Bancu, printr-un șut lângă bară.

La câteva minute distanță, Hermannstadt a avut un penalti, dar David Mayoral a ratat. Faza trebuia repetată, deoarece Nistor intrase în careu înaintea execuției.

În prelungiri, sibienii au avut o ocazie mare de a marca, dar Pigliacelli a intervenit.

După acest rezultat, Craiova rămâne pe primul loc în Liga 1, cu 24 de puncte. Heramnnstadt e pe 11, cu 10 puncte.