Liga 1: Chindia Târgoviște și FC Botoșani, egal cu mulți nervi

Chindia Târgoviște și FC Botoșani au terminat la egalitate în prima partidă a zilei de duminică din Liga 1, scor 1-1 în etapa cu numărul 27 din stagiunea competițională 2021/2022.

Un egal cu nervi mulți și cu faze controversate de arbitraj. În decurs de patru minute, la scurt timp după începerea partidei, au fost deja două faze litigioase. În minutul 9, Chindia a cerut penalti după un duel între Florea și Dawa, dar arbitrul Dumitrache nu a putut fi convins, deși reluările arată cu totul altceva.

Chindia a marcat în minutul 13 prin Sila, fost jucător chiar al botoșănenilor, însă moldavii au reclamat offside, o fază foarte greu discutabilă și abordabilă pentru tușier.

Egalarea a venit în partea secundă prin Santos, iar egalul a rămas și până la final pe tabelă.

Botoșaniul este pe 4 cu 45 de puncte, în timp ce Chindia ocupă poziția cu numărul 11, cu 29 de lungimi.

Chindia: D. Moldovan - Butean, Piţian, P. Iacob, Căpuşă - Sila, M. Dulca, Passaglia, M. Şerban - D. Popa, D. Florea.
Rezerve: Căbuz, Roumpoulakou, Corbu, Jopa, A. Ioniţă, Cherchez, Celea, Cantave, Chunchucov.

FC Botoşani: Pap - Braun, Dican, Dawa, Ţigănaşu - E. Florescu, E. Papa, Tîrcoveanu - Mailat, M. Roman II, Mateus Santos.
Rezerve: M. Contra, Patache, Neciu, Petkovski, Dragu, Lupeta, C. Maxim, E. David.

Arbitru: B. Dumitrache.