Liga 1: CFR Cluj mai face un pas greșit și Craiova stă acum doar la mâna ei pentru a cuceri titlul

CFR Cluj a mai făcut un pas greșit în Liga 1, scor 2-2 în deplasarea de la Astra Giurgiu, în ultima partidă a zilei de duminică, în runda cu numărul 6 a fazei de play-off.

Golurile au fost marcate de Bordeianu un autogol și Denis Alibec, golgheterul Astrei, pentru gazde, în timp ce pentru campioană au punctat Rondon și Burcă.

2021 vine cu discounturi de până la 50% la principalele categorii de produse și servicii de care afacerea ta are nevoie. Obține oferta AICI!

Prima repriză a fost una animată, cu trei goluri marcate și un debut în care clujenii au fost autoritar la timona jocului. Rondon și Burcă au făcut rapid 2-0, în minutele 12 și 17. Primul a marcat după ce deviat fericit șutul lui Itu din colțul careului mare, iar cinci minute mai târziu, Burcă a profitat de o gafă a lui Lazar, care a respins în față o reluare cu capul după o lovitură liberă.

Puțin după prima jumătate de oră, Bordeianu a încurcat cele doua porți și la o centrare pe jos a lui Radunovici nu i-a dat nicio șansă lui Arlauskis, propriul său portar..

Așa cum s-a întâmplat însă și cu FCSB luni seara, Astra a putut să revină de la 0-2 și Alibec a dat lovitura în minutul 80, când a reluat nestingherit în plasă dintre cei doi fundași centrali, totul plecând de la o eroare de plasament a lui Susici.

S-a terminat la egalitate, 2-2 chiar dacă Lazar a mai scos o lovitură de cap cu un mare reflex în minutul 86, iar CFR are acum două meciuri la rând fără victorie, 2-3 cu Craiova și acum 2-2 cu Astra.

CFR Cluj e acum la un punct în spatele Craiovei, iar oltenii sunt doar la mâna lor pentru a triumfa în Liga 1. Astra e pe locul 3, cu 29 de puncte, dar din păcate pentru giurgiuveni aceștia nu au drept de joc în cupele europene.

Astra: Lazar - Pahonţu, Graovac, Dandea, Radunovic - G. Simion, Crepulja, Seto - Alibec, Fatai, Budescu.

Rezerve: Bolboaşă, Bruno, Graur, Dima, G. Şerban, V. Gheorghe, Balaure, Stahl, Răduţ.

Antrenor: Bogdan Andone.

CFR Cluj: Arlauskis - Susic, Vinicius, Burcă, Camora - Itu, Bordeianu, Djokovic - Deac, Rondon, Costache.

Rezerve: Sandomierski, Manea, Ciobotariu, Hoban, Chipciu, Păun, Petrila, Golofca, L. Traore.

Antrenor: Dan Petrescu.

Arbitru: F.Chivulete.

Te invităm și pe pagina noastră de Facebook, unde vei găsi multe lucruri interesante, în plus față de site. Îți mulțumim că ne citești!