Liga 1: CFR Cluj întoarce partida cu Gaz Metan și rămâne un lider autoritar al clasamentului

CFR Cluj s-a impus la limită cu scorul de 2-1 în fața celor de la Gaz Metan Mediaș în a doua partidă a zilei de duminică din Liga 1, etapa cu numărul 11 a sezonului competițional 2021/2022.

Golurile au fost marcate de Petrila și Deac pentru campionii României, respectiv Yuri pentru medieșeni.

Într-un duel ardelenesc sută la sută, Gazul a arătat mult mai bine și a etalat un fotbal frumos în primele 45 de minute. Yuri a marcat repede în minutul 12 din pasa lui Ronaldo Deaconu, însă imediat după pauză mașinăria lui Dan Petrescu și-a făcut simțită prezența.

Petrila a marcat la prima fază de poartă de după reluare, iar Deac a adus golul de trei puncte din pasa aceluiași Petrila, care l-a găsit perfect în plin careu pe decar, șut cu latul și cu ajutorul barei și gol de 2-1.

După această victorie, CFR rămâne la 9 puncte de FCSB, având 30 de lungimi în Liga 1, acum înainte de pauza de două săptămâni destinată echipelor naționale. Gazul e pe 14 în clasament, având doar 8 puncte.

CFR Cluj: Bălgrădean - Manea, Bouhenna, Burcă, Camora - Culio, Bordeianu, Deac - Chipciu, Debeljuh, Petrila.

Gaz Metan: Vâlceanu - De Moura, Yuri, Horj, Trif - Alceus, Francisco Junior - Horşia, Deaconu, Chamed - Morar.

Arbitru: F. Andrei.