Liga 1: Astra învinge Dinamo, iar oaspeții se apropie de locurile retrogradabile

Astra Giurgiu s-a impus pe teren propriu cu scorul de 2-0 în fața celor de la Dinamo București, în ultima partidă a zilei de duminică din Liga 1, în etapa cu numărul 24.

Golurile au fost marcate ambele în finalul primului mitan, prin Vali Gheorghe și Stahl, minutele 36 și 40.

GOOOL! Astra - Dinamo 1-0. Valentin Gheorghe înscrie superb, din lovitură liberă

Prima reușită a fost una splendidă direct din lovitură liberă, iar Stahl a mărit avantajul Astrei patru minute mai târziu, printr-o execuție plasată din interiorul careului mare.

A fost primul joc al Astrei după întemnițarea patronului Ioan Niculae, care a primit recent o decizie definitivă de 5 ani cu executare într-un nou dosar.

După această victorie, Astra urcă până pe locul 10 cu 28 de puncte, în timp ce Dinamo ocupă poziția 12, cu 26 de lungimi.

Cu Eugen Neagoe pe bancă, Astra a bifat trei victorii în ultimele patru etape. Dinamo are patru puncte avans față de Sibiu, echipă care ocupă locul 14, loc de baraj în acest moment.