Ce scrie presa scoțiană după o nouă evoluție de senzație a lui Ianis Hagi la Rangers

Ianis Hagi a marcat un nou gol pentru Rangers în acest sezon, al patrulea din 25 de meciuri, gol reușit în partida câștigată de echipa sa cu Dundee United, scor 4-1.

Mijlocașul român de 22 de ani a deschis scorul acestei partide în minutul 35, când a deviat fin o minge venită din gheata lui Aribo. Kent, același Aribo și apoi Morelos au mai punctat pentru Rangers, care se află la doar 3 victorii până la titlu, din punct de vedere matematic.

Deschidere de scor superbă a lui Ianis Hagi în partida disputată de Rangers în Scottish Premiership (Video)

”Ianis a arătat multă prezență de spirit ca să devieze un șut al lui Aribo”, au notat scoțienii de la Glasgow Times, în timp ce cotidianul The Scottish Sun scria pe pagina sa online: ”Hagi a fost pe fază și a produs o atingere inteligentă, care l-a învins pe portarul lui United”.

Și fanii lui Rangers au fost entuziasmați de evoluția românului, scriind pe pagina de Twitter a clubului: ”Aduce atât de mult echipei, între liniile de atac” sau ”E dinamită! Avem un star pe partea dreaptă”.

Rangers e calificată matematic după victoria de azi în ediția viitoare a Champions League.

Scottish Sun i-a acordat lui Ianis Hagi nota 6 pentru evoluția sa, el jucând primele 63 de minute.

Pentru Rangers ar fi al 55-lea titlu din istorie, luat după o pauză de 10 ani.

Liga 1: CFR Cluj se impune la limită cu Gaz Metan Mediaș și o egalează pe FCSB