Lider surpriză în Primera Division

Real Sociedad este surpriza plăcută a începutului de sezon din La Liga, trupa bască urcând pe primul loc în clasamentul din Spania după victoria de sâmbătă seara.

În jocul de pe teren propriu cu Mallorca, bascii s-au impus la limită, scor 1-0, gol marcat de Lobete în minutul 90, la una dintre ultimele faze ale partidei.

Sociedad a obținut o victorie mare și în condițiile în care a avut un om în minus din minutul 45, după eliminarea lui Munoz pentru cumul de cartonașe galbene.

Lobete, aripa stângă de numai 21 de ani, intrase pe teren din minutul 67.

20 de puncte după primele 9 runde de campionat are Sociedad, care e lideră temporară în La Liga, cu un golaveraj de 12-7. O singură înfrângere au bascii până acum în acest campionat.

În celălalt meci al zilei de sâmbătă, Getafe şi Levante au terminat la egalitate, 0-0.