JO 2020 | Programul de miercuri al sportivilor români

JO 2020 | Programul de miercuri al sportivilor români

Miercuri va fi o zi plină pentru Team România la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Capul de afiș va fi ținut de canotaj, unde vom avea nu mai puțin nouă echipaje în concurs.

Claudia Nechita se va lupta pentru a-și asigura un loc în semifinale și automat o medalie, Mădălina Amăistroaie va intra în primul tur la tir cu arcul, iar la înot îi vom avea pe David Popovici, Robert Glință și Bianca Andreea Costea.

De asemenea, naționala de fotbal a României va întâlni Noua Zeelandă pentru un loc în sferturi.

Dar iată programul complet de miercuri al sportivilor români:

CANOTAJ:

  • 02:20 (ora României) dublu vâsle masculin - Finala B: Ioan Prundeanu, Marian Enache
  • 02:30 patru rame feminin - Finala B: Mădălina Hegheş, Elena Logofătu, Cristina Popescu, Roxana Anghel
  • 03:18 dublu vâsle feminin - Finala A: Ancuţa Bodnar, Simona Radiş
  • 04:10 patru rame masculin - Finala A: Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu, Cosmin Pascari
  • 05:50 dublu vâsle feminin - categorie uşoară - semifinala 2: Ionela Cozmiuc, Gianina Beleagă
  • 06:00 dublu rame masculin - semifinala 1: Marius Cozmiuc, Ciprian Tudosă
  • 06:30 dublu rame feminin - semifinale 2: Adriana Ailincăi, Iuliana Buhuş
  • 06:40 opt plus unu feminin - recalificări: Magdalena Rusu, Viviana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea
  • 06:50 opt plus unu masculin - recalificări: Alexandru Chioseaua, Florin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Bejan, Vlad Aicoboae, Constantin Adam, Florin Arteni, Ciprian Huc, Adrian Munteanu

TIR CU ARCUL:

  • 10:39 individual feminin - primul tur: Mădălina Amăistroaie - Xiaoqing Long (China)
  • 11:05 individual feminin - turul al doilea dacă se califică

BOX:

  • 11:15 sferturi de finală: Maria Claudia Nechita - Sena Irie (Japonia)

FOTBAL:

  • 11:30 (Sapporo Dome) Grupa B: România - Noua Zeelandă

ÎNOT:

  • 04:30 - 100 m liber masculin - semifinale: David Popovici
  • 13:07 - 100 m liber feminin - seria a 3-a: Bianca Andreea Costea
  • 13:19 - 200 m spate masculin - seria 1: Robert Glinţă

28 iulie: Team Romania în competițiile OlimpiceCANOTAJ:02:20 (ora României) dublu vâsle masculin - Finala B: Ioan...

Publicată de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman pe Marţi, 27 iulie 2021

Citește și alte articole de pe SpotMedia.ro:

Apasă aici pentru a vedea toate articolele din sport de pe spotmedia.ro


În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇