Jocurile Olimpice de la Tokyo: David Popovici a ratat pentru puțin o medalie

Înotătorul român David Popovici a ratat pentru puțin medalia în finala probei de 200 de metri liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

Sportivul în vârstă de doar 16 ani s-a clasat pe locul 4, la doar două sutimi în spatele câștigătorului medaliei de bronz!

Timpul înregistrat de Popovici, 1 minut 44 de secunde și 68 de sutimi, reprezintă un nou record mondial la juniori și cel mai bun timp personal!

Britanicul Tom Dean (1:44.22) a câștigat proba, fiind urmat de un alt britanic Duncan Scott (1:44.26) și de brazilianul Fernando Scheffer (1:44.66).

David Popovici, câștigător a trei medalii de aur la Campionatele Europene de juniori de la Roma, va evolua astăzi și în serii la 100 de metri liber.

Robert Glință a evoluat și el în această dimineață în finala la 100 de metri spate, în care s-a clasat pe locul 8.

Medaliile de aur și argint au mers la sportivii ruși Evgeny Rylov, respectiv Kliment Kolesnikov, în timp ce americanul Ryan Murphy a luat bronzul.