Italia a egalat un record vechi de 82 de ani, după calificarea în optimi la EURO 2020

Naționala Squadrei Azzura s-a calificat în optimile de finală ale EURO 2020, după 1-0 cu Țara Galilor, ajungând la 30 de meciuri la rând fără înfrângere.

Italia lui Mancini e în mare formă și pare, de departe, cea mai solidă echipa de la EURO. A trecut deja de peste 1000 de minute la rând fără gol primit.

EURO 2020: Italia se califică en-fanfare în optimile de finală

În plus, ajungând la al 30-lea meci consecutiv fără înfrângere, Squadra a egalat un record uriaș. Vechi de 82 de ani. În perioada 1935 - 1939, formația Italiei antrenată de Vittorio Pozzo reușea ceva asemănător.

În acea perioadă, Italia bifa două titluri mondiale, 1934 și 1938, plus titlul olimpic din 1936.

Revenind la Italia de acum, trebuie spus că ultima națională care învingea trupa din Peninsulă era Portugalia în 2018.

De asemenea, prin cele 11 meciuri la rând fără gol primit, Italia a trecut de granița celor 1000 de minute cu o poartă impecabilă.

Este a doua oară în istorie când azzurii își câștigă toate meciurile în grupă la un CE, după 2000, iar în optimi vor da pe Wembley pe 26 iunie peste una dintre Austria sau Ucraina.