Iga Swiatek a câștigat Roland Garros 2020 fără să piardă vreun set!

Iga Swiatek este noua campioană de la Roland Garros.

Tenismena poloneză în vârstă de 19 ani a învins-o categoric în finala de sâmbătă pe Sofia Kenin.

6-4, 6-1 a fost scorul finalei dintre Iga Swiatek și Sofia Kenin, după o oră și 20 de minute.

Cu același joc agresiv, Iga Swiatek a controlat partida și i-a lăsat puține șanse adversarei ei.

Învingătoarea de la Australian Open a reușit, totuși, să echilibreze primul set, însă în cel de-al doilea a acuzat o accidentare, iar misiunea polonezei a părut extrem de usoară. De altfel, ca toate meciurile pe care le-a câștigat la această ediție.

Iga Swiatek n-a pierdut nici măcar un set în cele 7 meciuri jucate la Openul Franței, la care a învins jucătoare de top, precum câștigătoarea de acum doi ani, Simona Halep, si finalista de anul trecut, Marketa Vondrousova.

1,6 milioane de euro și 2.000 de puncte în clasamentul WTA va primi Iga Swiatek pentru succesul din capitala Franței.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, evoluția scorului în finala feminină de la Roland Garros dintre Iga Swiatek și Sofia Kenin.

Iga Swiatek - Sofia Kenin 6-4, 6-1

17:35 - GAME, SET, MECI ȘI TURNEU IGA SWIATEK!

17:30 - Break la 0, iar Swiatek va servi pentru câștigarea meciului și al turneului.

17:27 - Game alb în contul polonezei.

17:25 - Break Swiatek, care va servi pentru a se desprinde la 4-1 în acest set doi.

17:18 - Sofia Kenin acuză o problemă medicală și a solicitat un time out medical.

17:11 - Rebreak Iga Swiatek.

17:07 - Sofia Kenin începe cu break setul doi.

16:59 - Break si set Iga Swiatek, după 48 de minute.

16:54 - Kenin salvează o minge de set și apoi reușește breakul.

16:49 - Jucătoarea din Polonia reușește un nou break și va servi pentru câștigarea primului set.

16:31 - Trei game-uri la rând reușite de Kenin și scorul devine egal, 3-3.

16:26 - Americanca își recuperează breakul și echilibrează situația în acest debut de meci.

16:19 - Un nou game câștigat cu ușurință de jucătoarea care în optimi a eliminat-o pe Simona Halep.

16:15 - Poloneza reușește breakul și începe în forță finala.

16:12 - Swiatek începe perfect, cu un game câștigat la 0.

ora 16:10 - A început finala.

Finala se joacă pe arena Phillipe-Chatrier și este televizată de Eurosport.

Cele două s-au mai întâlnit o singură data până în prezent, în urmă cu patru ani chiar la Openul Franței, pe vremea când evolua la junioare, iar victoria i-a revenit polonezei, în două seturi, cu 6-4, 7-5.

Sofia Kenin s-a impus la începutul anului la Australian Open, în timp ce pentru Iga Swiatek e prima prezență într-o finală de Grand Șlam.

În clasamentul WTA, Sofia Kenin ocupa poziția a 6-a înaintea turneului, pe cand Iga Swiatek se afla pe locul 53.