Guardiola îl atacă pe Simeone după meciul din Liga Campionilor

Josep Guardiola a criticat stilul defensiv abordat de Atletico Madrid în prima manșă a întâlnirii cu Manchester United, din sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Tehnicianul „cetățenilor” spune că Diego Simeone a jucat fără atacant și a căutat doar să se apere.

"Din preistorie și până astăzi, a fost și este foarte greu să ataci o echipă care folosește un sistem 5-5-0", a spus Guardiola în cadrul conferinței de presă de după meci.

"Nu există spații și ai nevoie de răbdare. Deja simt că va fi un meci asemănător la Madrid", a adăugat spaniolul.

1-0 a fost scorul meciului dintre Manchester City și Atletico Madrid, după un gol marcat de De Bruyne în minutul 70.

Gazdele au avut o posesie de 70%, în timp ce oaspeții n-au trimis niciun șut la poartă!

Manșa retur se va juca săptămâna viitoare, la Madrid.