Liga Campionilor: Liverpool și Manchester City se impun în prima manșă a sferturilor de finală

Liverpool și Manchester City au câștigat meciurile din prima manșă a sferturilor de finală din Liga Campionilor.

Liverpool a luat o opțiune serioasă pentru calificarea în semifinale după ce a învins-o pe Benfica în deplasare cu 3-1.

"Cormoranii" au trecut rapid în avantaj, iar Konate a deschis scorul în minutul 17 după un corner. Apoi, Mane a făcut 2-0 în minutul 34.

În partea secundă, Nunez a punctat pentru Benfica din pasa lui Rafa Silva, dar Liverpool a ieșit victorioasă la două goluri diferență după reușita lui Diaz din minutul 88.

În celălalt meci al serii, Manchester City a trecut cu 1-0 de Atletico Madrid, la capătul unui meci lipsit de spectacol.

Scorul a fost deschis în minutul 70 de Kevin De Bruyne, după o acțiune creată excelent de Phil Foden.

Manșa retur este programată pe 13 aprilie, de la ora 22:00.

Miercuri vor avea loc meciurile Chelsea - Real Madrid și Villarreal - Bayern Munchen, de la ora 22:00.