Gloria Bistrița-Năsăud a câștigat grupa C din EHF European League și merge în sferturile de finală

CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud şi-a asigurat câştigarea Grupei C a competiţiei feminine de handbal EHF European League, după ce a învins echipa poloneză MKS FunFloor Lublin, cu scorul de 29-26 (18-12), sâmbătă seara, în deplasare.

Gloria obţinuse calificarea în sferturile de finală încă din etapa trecută, formaţia antrenată de Florentin Pera dominând o grupă din care face parte şi Neptunes Nantes, câştigătoarea competiţiei în 2021.

Meciul a adus şi un duel al gemenelor croate Paul (Gloria) şi Stela (MKS) Posavec.

Formaţia ardeleană, medaliată cu bronz în sezonul trecut al Ligii Florilor, a controlat jocul de la un capăt la altul şi putea câştiga şi mai clar. Polonezele au reuşit să conducă o singură dată, cu 10-9, în rest Gloria s-a aflat în avantaj, scorul la pauză fiind de 18-12 pentru oaspete. Gloria a condus în repriza secundă şi la şapte goluri, dar MKS FunFloor Lublin s-a apropiat la o singură lungime în min. 51, 23-24. Gloria a fost mai bună pe final şi s-a impus cu 29-26.

Pentru Gloria Bistriţa-Năsăud au marcat Cristina Laslo 9 goluri, Bianca Bazaliu 5, Tamires Morena De Araujo Frossard 3, Laura Pristăviţa 2, Gnonsiane Niombla 2, Ida-Marie Moesgaard Dahl 2, Seynabou Mbengue Rodriguez 2, Nicoleta Dincă 1, Paula Posavec 1, Deborah Kpodar 1, Nina Bulatovic 1.

Yuliya Dumanska a încheiat cu 10 intervenţii (45,45%), iar Renata Lais De Arruda a apărat 3 şuturi (23,08%).

Golurile gazdelor au fost înscrise de Sara Kovarova 4, Joanna Andruszak 3, Stela Posavec 3, Daria Szynkaruk 3, Magda Balsam 3, Kinga Achruk 3, Oktawia Plominska 2, Aleksandra Tomczyk 2, Paulina Masna 2, Magda Wieckowska 1.

Weronika Gawlik a apărat 7 şuturi (26,92%), iar Paulina Wdowiak a avut o intervenţie.

Meciul a fost arbitrat de norvegienii Andreas Daviknes Borge şi Magnus Muri Nygren, iar delegat EHF a fost letonul Ilmars Kazinieks.

În celălalt meci al grupei, echipa germană HSG Bensheim/Auerbach a învins-o pe Neptunes Nantes cu 37-30.

Gloria ocupă primul loc, cu 9 puncte, urmată de Neptunes Nantes, 5 puncte, HSG Bensheim/Auerbach, 4 puncte, MKS FunFloor Lublin, 2 puncte.

În ultima etapă vor avea loc partidele Gloria - HSG Bensheim/Auerbach, pe 17 februarie, şi Neptunes Nantes - MKS FunFloor Lublin, pe 18 februarie.