Franța este campioana Europei la handbal masculin, după o finală dramatică

Franța a câștigat finala Campionatului European de handbal masculin din Germania, după un meci palpitant cu Danemarca, campioana mondială a ultimelor trei ediții, meci terminat după prelungiri.

A fost 33-31, după 27-27 la finele celor 60 de minute regulamentare. Franța a avut și noroc, ea egalând la ultimul atac al timpului regulamentar, așa cum s-a întâmplat și în semifinala cu Suedia, terminată și ea după prelungiri.

Este al patrulea trofeu continental din istorie pentru trupa din Hexagon, care face dubla la nivel mondial, după ce echipa feminină a cucerit laurii mondiali de astă dată la finele lunii decembrie, după o finală superbă cu Norvegia.

În finala mică, Suedia a trecut de Germania, scor 34-31.

Franța a fost condusă cam pe toată durata reprizei secunde, danezii având și două goluri în plus pe tabelă. Este un superb cadou pentru legendarul Nikola Karabatici, aflat la ultimul turneu final din carieră. După 10 ani, Franța e din nou campioană europeană.