Formula 1: Charles Leclerc câștigă în stil de mare campion Marele Premiu al Australiei

Pilotul monegasc Charles Leclerc de la Ferrari a câștigat Marele Premiu al Australiei, în a treia cursă a sezonului în Campionatul Mondial de Formula 1.

Este a doua cursă din 2022 pe care Leclerc o câștigă, o cursă disputată pe circuitul Albert Park din Melbourne.

Leclerc i-a învins pe podium pe Sergio Perez de la Red Bull și pe George Russell de la Mercedes. Colegul său de la Ferrari, Carlos Sainz a abandonat în chiar turul secund al cursei, în timp ce campionul mondial en-titre, olandezul Max Verstappen a fost nevoit să abandoneze și el în turul 39, după izbucnirea unui incendiu în partea din spate a monopostului.

Lewis Hamilton, septuplul campion mondial, s-a clasat azi doar pe locul patru.

Charles Leclerc a pornit din pole position și a făcut o cursă aproape perfectă.

Tânărul pilot din Monaco, 24 de ani doar, reușește o premieră în carieră: “Grand Slam” – pole position, victorie în cursă și cel mai rapid tur de circuit.

Urmează acum în calendar Marele Premiu al Emiliei Romagna, de la Imola, pe 24 aprilie.

În clasamentul general, Leclerc e lider confortabil cu 71 de puncte, urmat de Russell cu 37, Sainz 33, Perez 30, Hamilton 28 și Verstappen cu 25 de lungimi. Pe echipe Ferrari conduce cu 104 puncte, urmată de Mercedes cu 65 și Red Bull cu 55.