FCSB s-a calificat în turul trei preliminar al Conference League după un meci nebun

FCSB s-a calificat, joi seara, în turul trei preliminar din Conference League, la capătul unui meci incendiar.

După ce a fost învinsă în tur cu 1-0, vicecampioana României s-a impus pe Arena Națională cu 4-2!

La primul meci de la revenirea lui Nicolae Dică pe banca tehnică, FCSB a început entuziasmant meciul de pe Arena Națională și a ratat două ocazii uriașe prin Ianis Stoica, care i-a luat locul în primul "11" lui Florin Tănase, transferat în China.

"Roș-albaștrii", așezați într-un sistem 4-2-3-1, au continuat să atace pentru a întoarce rezultatul din tur, când a fost 1-0 pentru georgieni, iar golul a picat cu un minut înainte de finalul primei reprize. A înscris Dawa cu capul, după un corner executat excelent de Cordea.

La zece minute de la startul reprizei secunde, FCSB și-a mărit avantajul prin Edjouma, care a punctat cu un șut superb de la marginea careului.

FCSB a continuat să dicteze ritmul jocului, dar oaspeții au profitat din plin de ocaziile avute, iar Goshteliani (min.69) și Tabataze (min.78) au restabilit egalitatea.

Coman, cu primul gol marcat după un an de secetă, a dus scorul la 3-2, iar Radunovic a transformat în vinclu o lovitură de la 11 metri pentru o calificare superbă a "roș-albaștrilor".

În turul următor, FCSB o va întâlni pe DAC Dunajska Streda (Slovacia).

FCSB: Târnovanu - Ov.Popescu, Dawa, Tamm, Radunovic - Olaru, Edjouma - Cordea, Oct.Popescu, Coman - Stoica.
Antrenor: Nicolae Dică.

Saburtalo: Megrelishvili - Gochoieishvili, Kakubava, Chaduneli, Jinjolava - Nanikashvili, Kardava, Nanikashvili - Guliashvili, Sikharulidze, Tabatadze.
Antrenor: Lasha Nozadze.

Arbitru: Jonathan Lardot (Belgia).