FCSB învinge categoric Dinamo și e aproape de finala Cupei României

FCSB a câștigat prima manșă a semifinalei Cupei României, scor 3-0, pe terenul lui Dinamo.

Chiar dacă a acuzat multe probleme de lot, FCSB a fost echipa mai bună și a avut numeroase ocazii de a marca în prima repriză.

Numai Adi Petre a ratat de trei ori singur cu portarul, însă deschiderea scorului s-a produs în cele din urmă în minutul 32.

După o acțiune colectivă prelungită, Adi Popa s-a descurcat excelent în careu și a marcat cu un șut pe jos.

În partea secundă, Dinamo a fost ceva mai prezentă în jumătatea adversă, însă tot FCSB a avut șansa desprinderii prin Dumitru și Petre.

În cele din urmă s-a făcut 2-0 în minutul 72, când Olaru a punctat cu un șut pe jos din 14 metri.

Scorul a devenit 3-0 din minutul 82 când Cristi Dumitru a preluat excelent și a punctat cu un șut plasat din pasa portarului Andrei Vlad.

Manșa retur se va disputa pe 8 iulie, pe Național Arena, iar FCSB pornește cu prima șansă la calificarea în finală.

DINAMO - FCSB 0-3

90+3 - Final de meci!

90 - Grigore vede cartonașul galben.

82 - GOL FCSB!!! Dumitru primește excelent, se întoarce spre poartă și înscrie cu un șut pe jos!

80 - Schimbare Dinamo: Mihaiu intră în locul lui Lazăr.

76 - Schimbare FCSB: Perianu intră în locul lui Olaru.

75 - Schimbare Dinamo: Filip intră în locul lui Mrzljak.

74 - GOL FCSB!!! Olaru face 2-0 cu un șut plasat din 14 metri, lângă bară!

72 - Schimbare FCSB: Niţă intră în locul lui Petre.

71 - Schimbare Dinamo: Ahmed intră in locul lui Kilyen.

66 - Vînă primește ideal în careu, dar șutează foarte slab!

63 - Moldoveanu scapă singur cu portarul, dar trage în Vlad!

62 - Moruţan vede și el galben.

62 - Cartonaș galben pentru Cristi Dumitru.

61 - Ce ocazie! Dumitru scapă singur cu portarul, trage pe jos, mingea e respinsă in faţa la Petre, care ratează de doua ori! Olaru trage și el peste!

60 - Schimbare FCSB: Dumitru intră in locul lui Adi Popa.

57 - Vlad respinge în corner o centrare periculoasă din partea stângă.

55 - Mrzljak vede și el cartonașul galben.

51 - Fabbrini vede cartonașul galben.

47 - Ocazie mare pentru Dinamo, dar Grigore trage mult peste din șase metri!

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbare Dinamo: Moldoveanu și Montini intră în locul lui Răuţă și Popa.

45+1 - Pauză!

43 - Petre primește din nou în careu, dar trage în portar!

35 - Petre ratează din nou incredibil din careu, cu un șut mult peste poartă!

32 - GOL FCSB!!! Adi Popa marchează cu un șut plasat după o fază prelungită!

28 - Petre scapă din nou singur cu portarul, dar acum trage în el!

27 - Ce ocazie!!! Petre scapă singur cu portarul, dar trage incredibil pe lângă!

25 - Lazăr trage slab pe jos și Vlad prinde fără nicio problemă.

20 - Ovidiu Popescu intervine excelent în careu si blochează o acţiune periculoasă.

13 - Vînă primește pe o poziţie promiţătoare, dar pierde mingea foarte ușor.

8 - Ocazie mare pentru FCSB! Petre deviază excelent spre Olaru, acesta primește, dar șutul său e pe lângă poartă!

5 - Ocazie pentru FCSB! Ovidiu Popescu primește în careu, dar trage peste poartă! Început mai bun pentru FCSB.

2 - Fabbrini trage din marginea careului mult pe lângă poartă!

Info: Meciul începe la ora 20:00

Dinamo: Piscitelli - Kilyen, M. Popescu, R. Grigore, Skovajsa - Răuţă, Mrzljak - V. Lazăr, Fabbrini, Sorescu - D. Popa

Rezerve: Straton, I. Filip, A. Sin, I. Şerban, Ahmed Bani, Montini, Puljic, Mihaiu, R. Moldoveanu

FCSB: Vlad - Crețu, Cristea, Miron, Pantea - Vînă, Popescu, Olaru - Moruțan, Petre, Popa

Rezerve: Udrea, Dumitru, Perianu, Pandele, Tand, Niţă