FCSB a suferit o pierdere grea înainte de startul sezonului.
Roș-albaștrii nu se vor putea baza pe Joao Paulo în primele meciuri din noul sezon.
Calificarea Capului Verde în 16-imile Cupei Mondiale dă peste cap planurile celor de la FCSB.
Acesta va rămâne la Cupa Mondială până pe 4 iulie și nu va putea juca în startul sezonului pentru FCSB.
Din informațiile noastre, Joao Paulo a convenit cu FCSB să primească o pauză de 2 săptămâni după Cupa Mondială.
Astfel, Joao Paulo va reveni în România cel mai devreme pe 18 iulie, în weekendul în care FCSB o întâlnește pe FC Argeș în Superligă.
El va avea nevoie de o perioadă de pregătire și va putea fi folosit de FCSB abia din luna august.
Pentru postul de mijlocaș defensiv, FCSB îl mai are la dispoziție doar pe Ofri Arad, jucător care a avut două accidentări grave de la transferul în România. Mihai Lixandru este și el în lot, dar e în negoiceri avansate pentru a pleca.
FCSB a încercat să aducă un mijlocaș central, dar i-a pierdut pe Stefan Pirgic și Enis Cokaj din rațiuni financiare.
În plus, FCSB nu are o țintă fixă pentru postul de mijlocaș central, având nevoie ca Gigi Becali să aleagă jucătorul. Mai departe, vor începe negocierile, dar sunt șanse mici ca viitorul jucător să fie apt pentru primele meciuri din noul sezon.
