FCSB a fost eliminată din Europa League

FCSB a fost eliminată, joi seara, în turul trei preliminar al Europa League.

Decimată de coronavirus, formația „roș-albastră” a fost învinsă la Giurgiu de gruparea cehă Slovan Liberec, scor 0-2.

Cu nu mai puțin de 15 jucători infectați cu coronavirus, FCSB a încropit un prim "11" cu jucători aduși pe ultima sută de metri, de la echipa a doua sau chiar accidentați.

În plus, FCSB l-a pierdut după numai 10 minute pe atacantul Karanovic, adus de la Hermannstadt, dar înlocuit după ce s-a accidentat.

Și asta nu e tot! Trupa pregătită de Mihai Pintilii a evoluat și peste 70 de minute în inferioritate numerică, după eliminarea lui Cană, pentru un fault în calitate de ultim apărător.

Cehii au înscris de două ori și ambele reușite au venit după corner.

Yusuf a deschis scorul în minutul 64, cu capul, iar Rabusic a mârit avantajul oaspetilor în minutul 82, de asemenea cu o lovitură de cap.

Aventura lui FCSB în cupele europene se încheie, dar rămân regretele eliminării în fața unei echipe care, în condiții normale, ar fi putut fi învinsă fără mari probleme.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre FCSB și Slovan Liberec (Cehia), din turul trei preliminar al Europa League.

FCSB - Slovan Liberec 0-2 (Yusuf '64, Rabusic '82)

min.90+1 - Un nou reflex impresionant al lui Straton, de departe cel mai bun jucător al lui FCSB în acest meci.

min.90 - Repriza secundă va fi prelungită cu trei minute.

min.82 - GOL SLOVAN LIBEREC! Rabusic înscrie cu capul, tot în urma unui corner!

min.80 - FCSB pleacă pe contraatac, dar Caiado încearcă un dribling în plus și pierde mingea.

min.75 - Straton prinde la un șut trimis de Yusuf.

min.69 - Cehii înscriu din nou, dar arbitrul anulează golul pentru un fault în atac.

min.68 - Schimbare la FCSB: iese Adi Petre, intră Robert Ion.

min.64 - GOL SLOVAN LIBEREC! Yusuf marchează cu capul după un corner!

min.62 - Șut scoate de pe linia porții! FCSB abia mai reușește să iasă din propria jumătate!

min.59 - Enache respinge la o nouă ocazie importantă a oaspeților.

min.52 - O nouă intervenție fantastică a lui Straton, de data aceasta la o minge trimisă cu capul.

min.51 - Adi Petre rămâne singur cu portarul advers după o pasă a lui Perianu, încearcă o scărița, dar mingea este respinsă!

min.49 - FCSB iese la atac, iar cehii resping cu mare dificultate.

min.46 - Ce ocazie! Yusuf trimite peste poartă din doar câțiva metri!

21:33 - Începe repriza secundă.

min.45+3 - Finalul primei reprize.

min.45 - Prima repriză va fi prelungită cu trei minute.

min.42 - O nouă intervenție bună a lui Straton.

min.40 - Cehii își creează cu greu ocazii deși sunt în superioritate numerică, iar FCSB are în teren o echipă încropită.

min.25 - Ce ocazie! Pesek trimite alături dintr-o poziție ideală!

min.22 - Tijani reia cu capul puțin pe lângă poartă.

min.21 - Straton are două intervenții miraculoase și scorul rămâne 0-0.

min.20 - Cană faultează în calitate de ultim apărător și vede cartonașul roșu!

min.13 - Perianu cade în careu, cere penalti, dar arbitrul consideră că acesta a simulat și îi acordă cartonașul galben.

min.10 - Schimbare la FCSB: nou venitul Karanovic iese accidentat, iar în locul său intră tânărul Octavian Popescu.

min.8 - Șut trage de la distanță, Nhuyen boxează în față.

min.5 - Cană blochează bine la un șut al lui Yusuf.

INFO: Ovidiu Perianu, în vârstă de doar 18 ani și cu doar câteva meciuri jucate la seniori, este căpitanul lui FCSB.

ora 20:30 - A început meciul.

INFO: FCSB nu va avea la dispoziție nu mai puțin de 15 jucători, testați pozitiv cu coronavirus.

Meciul se joacă la Giurgiu într-o singură manșă și este televizat de Prima TV.

Slovan Liberec a încheiat pe locul 5 în clasamentul ediției trecute a primei ligi de fotbal din Cehia.

ECHIPELE

FCSB: Straton - Enache, Cană, Soiledis, Panțîru - Simion, Perianu, Șut - Caiado, Petre, Karanovic.
Antrenor: Mihai Pintilii.

Slovan Liberec: Nhuyen - Koscelnik, Kacharaba, Tijani, Mikula - Beran, Hromada, Mara, Pesek - Yusuf, Mosquera.
Antrenor: Pavel Hoftych.

Arbitru: Aliyar Aghayev (Azerbaijan).