FC Barcelona, învinsă dramatic în Supercupa Spaniei: Messi a primit direct cartonașul roșu

FC Barcelona a fost învinsă de Athletic Bilbao în finala Supercupei Spaniei.

Disputat la Sevilla, ultimul act al Supercupei Spaniei a fost extrem de spectaculos și a fost nevoie de prelungiri pentru a stabili învingătoarea.

Bilbao, care în semifinale a învins-o pe Real Madrid, s-a impus cu 3-2, după ce-a reușit să trimită meciul în prelungiri în minutul 90.

Golurile partidei au fost marcate de Griezmann (min.40 și 77) pentru catalani, respectiv De Marcos (min.42), Villalibre (min.90) si Inaki Williams (min.93) pentru învingători.

În minutul 120+1, Lionel Messi a primit direct cartonașul roșu pentru că și-a lovit cu cotul un adversar.

FC Barcelona: Ter Stegen - Dest, Araujo, Lenglet, Alba - De Jong, Busquets, Pedri - Dembele, Messi, Griezmann.

Athletic Bilbao: Simon - Capa, Alvarez, Martinez, Balenziaga - De Marcos, Garcia, Vencedor, Muniain - Garcia, Williams.

Este pentru a treia oară în istorie când Bilbao câștigă Supercupa Spaniei.