EURO 2024: Lamine Yamal, cel mai tânăr marcator din istoria Campionatelor Europene

Fotbalistul spaniol Lamine Yamal a devenit, marţi seara, cel mai tânăr marcator din istoria turneelor finale ale Campionatului European, prin golul înscris în semifinala cu Franţa (2-1), desfăşurată la Munchen, la EURO 2024, la vârsta de 16 ani şi 362 de zile.

Yamal, care a egalat în minutul 21 al partidei, cu un şut cu efect, la colţul stâng al porţii apărare de Mike Maignan, a depăşit recordul deţinut de atacantul elveţian Johan Vonlanthen, care marca, tot contra Franţei, la EURO 2004, la vârsta de 18 ani şi 141 de zile.

Lamine Yamal, cel mai tânăr marcator din istoria EURO

Lamine Yamal a devenit şi cel mai tânăr jucător care evoluează şi marchează într-o semifinală de turneu major, EURO sau Cupă Mondială, depăşind performanţa brazilianului Pele, care avea 17 ani şi 239 de zile când a marcat la CM 1958 şi 17 ani şi 244 de zile când juca semifinala.

În top al celor mai precoce marcatori din istoria EURO figurează pe locul nouă românul Cristian Chivu care marca împotriva Angliei (3-2), la EURO 2000, la 19 ani şi 238 de zile.

Italianul Pietro Anastasi (20 ani şi 64 de zile) este cel ai tânăr marcator dintr-o finală de EURO, contra Iugoslaviei, în rejucarea din 1968, de la Roma.

Cei mai tineri zece marcatori din istoria EURO, potrivit site-ului UEFA:

Lamine Yamal (Spania) - 16 ani şi 362 de zile (Spania - Franţa 2-1, 09.07.2024)
Johan Vonlanthen (Elveţia) - 18 ani şi 141 zile (Elveţia - Franţa 1-3, 21.06.2004)
Wayne Rooney (Anglia) - 18 ani şi 237 zile (Anglia - Elveţia 3-0, 17.06.2004)
Renato Sanches (Portugalia) - 18 ani şi 317 zile (Polonia - Portugalia 1-1, după prelungiri; 3-5 la loviturile de departajare, 30.06.2016)
Dragan Stojkovic (Iugoslavia) - 19 ani şi 108 zile (Franţa - Iugoslavia 3-2, 19.06.1984)
Arda Guler (Turcia) - 19 ani şi 114 zile (Turcia - Georgia 3-1, 18.06.2024)
Cristiano Ronaldo (Portugalia) - 19 ani şi 128 zile (Portugalia - Grecia 1-2, 12.06.2004)
Ferenc Bene (Ungaria) - 19 ani şi 183 ziler (Spania - Ungaria 2-1, 17.06.1964)
Cristian Chivu (România) - 19 ani şi 238 zile (Anglia - România 2-3, 20.06.2000)
Patrick Kluivert (Olanda) - 19 ani şi 353 zile (Olanda - Anglia 1-4, 18.06.1996)