EURO 2020: Belgia învinge Danemarca

Belgia a obținut, joi seara, cea de-a doua victorie din tot atâtea meciuri jucate până acum la EURO 2020.

„Diavolii roșii” ai lui Roberto Martinez au învins-o cu 2-1 pe Danemarca, la Copenhaga.

Nordicii au fost cei care au marcat primii, după numai câteva secunde de la fluierul de start, prin Poulsen, cu un șut la colțul lung.

Belgienii n-au reușit să se apropie periculos de poarta adversă în prima parte, dar lucrurile s-au schimbat radical în actul secund, după introducerea lui De Bruyne.

Lukaku a luat o acțiune pe cont propriu în minutul 55, i-a pasat lui De Bruyne, iar acesta i-a pus mingea pe tava lui T.Hazard, care a avut de îndeplinit o simplă formalitate.

De Bruyne a reușit apoi golul victoriei, în minutul 70, cu un șut frumos de la marginea terenului.

Partida a fost oprită în minutul 10, în semn de omagiu pentru Christian Eriksen, care a suferit un atac de cord în meciul precedent al danezilor cu Finlanda. Din fericire, mijlocașul a fost salvat, fiind reususcitat chiar pe teren.

Cu 6 puncte din tot atâtea puse în joc, Belgia este deja cu gândul la faza următoare a competiției.

În schimb, danezii rămân la cota 0 și trebuie să învingă Rusia, în ultima etapă, pentru a mai spera la calificare.

Danemarca: Schmeichel - Christensen, Kjaer, Vestergaard, Maehle - Wass, Hojbjerg, Delaney - Poulsen, Damsgaard, Braithwaite.

Belgia: Courtois - Alderweireld, Denayer, Vertonghen - Meunier, Tielemans, Dendoncker, Hazard - Mertens, Lukaku, Carrasco.

Arbitru: Bjorn Kuipers.