Dinamo, într-o situație extrem de dificilă: 6 cluburi din play-out nu mai vor să joace!

Dinamo, într-o situație extrem de dificilă: 6 cluburi din play-out nu mai vor să joace!

Dinamo riscă să nu-și poată disputa restanțele.

Președintele Federației Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, a dezvăluit că 6 echipe din play-out nu vor ca sezonul să se prelungească și să joace dupa 5 august!

"Șase cluburi din play-out-ul Ligii 1 ne-au trimis scrisori că nu sunt de acord cu prelungirea sezonului competițional la nivelul Ligii 1 după data de 5 august", a anunțat Răzvan Burleanu după ședința Comitetului Executiv al FRF.

"Astăzi și mâine, LPF va vorbi cu cluburile din play-out și ne vor oferi un răspuns", a completat șeful FRF.

ADVERTISING

Cum arată clasamentul în play-out-ul Ligii 1:

  1. Viitorul 13 meciuri - 42 puncte
  2. Hermannstadt 11 meciuri - 34 puncte
  3. Clinceni 13 meciuri - 32 puncte
  4. Voluntari 13 meciuri - 31 puncte
  5. Sepsi 12 meciuri - 31 puncte
  6. Poli Iași 13 meciuri - 29 puncte
  7. Dinamo 8 meciuri - 24 puncte
  8. Chindia 11 meciuri - 20 puncte

Locul 6 din play out merge la baraj cu locul 3 din Liga 2.

Locurile 7 și 8 retrogradează.

ADVERTISING
PROGRAM ȘI REZULTATE

FAZA GRUPELOR

14 iunie

15 iunie

16 iunie

17 iunie

18 iunie

  • Grupa F: Turcia – Georgia (Dortmund, 19:00)
  • Grupa F: Portugalia – Cehia (Leipzig, 22:00)

19 iunie

  • Grupa B: Croația – Albania (Hamburg, 16:00)
  • Grupa A: Germania – Ungaria (Stuttgart, 19:00)
  • Grupa A: Scoția – Elveția (Koln, 22:00)

20 iunie

  • Grupa C: Slovenia – Serbia (Munchen, 16:00)
  • Grupa C: Danemarca – Anglia (Frankfurt, 19:00)
  • Grupa B: Spania – Italia (Gelsenkirchen, 22:00)

21 iunie

  • Grupa E: Slovacia – Ucraina (Düsseldorf, 16:00)
  • Grupa D: Polonia – Austria (Berlin, 19:00)
  • Grupa D: Olanda – Franța (Leipzig, 22:00)

22 iunie

  • Grupa F: Georgia – Cehia (Hamburg, 16:00)
  • Grupa F: Turcia – Portugalia (Dortmund, 19:00)
  • Grupa E: Belgia – România (Koln, 22:00)

23 iunie

  • Grupa A: Elveția – Germania (Frankfurt, 22:00)
  • Grupa A: Scoția – Ungaria (Stuttgart, 22:00)

24 iunie

  • Grupa B: Croația – Italia (Leipzig, 22:00)
  • Grupa B: Albania – Spania (Düsseldorf, 22:00)

25 iunie

  • Grupa D: Țările de Jos – Austria (Berlin, 19:00)
  • Grupa D: Franța – Polonia (Dortmund, 19:00)
  • Grupa C: Anglia – Slovenia (Koln, 22:00)
  • Grupa C: Danemarca – Serbia (Munchen, 22:00)

26 iunie

  • Grupa E: Slovacia – România (Frankfurt, 19:00)
  • Grupa E: Ucraina – Belgia (Stuttgart, 19:00)
  • Grupa F: Cehia – Turcia (Hamburg, 22:00)
  • Grupa F: Georgia – Portugalia (Gelsenkirchen, 22:00)

OPTIMI DE FINALĂ

29 iunie

  • Meci 38 2A – 2B (Berlin, 19:00)
  • Meci 37 1A – 2C (Dortmund, 22:00)

30 iunie

  • Meci 40 1C – 3D/E/F (Gelsenkirchen, 19:00)
  • Meci 39 1B – 3A/D/E/F (Koln, 22:00)

1 iulie

  • Meci 42 2D – 2E (Düsseldorf, 19:00)
  • Meci 41 1F – 3A/B/C (Frankfurt, 22:00)

2 iulie

  • Meci 43 1E – 3A/B/C/D (Munchen, 19:00)
  • Meci 44 1D – 2F (Leipzig, 22:00)

SFERTURI DE FINALĂ

5 iulie

  • Meci 45 Câștigătoare meci 39 – Câștigătoare meci 37 (Stuttgart, 19:00)
  • Meci 46 Câștigătoare meci 41 – Câștigătoare meci42 (Hamburg, 22:00)

6 iulie

  • Meci 48 Câștigătoare meci 40 – Câștigătoare meci 38 (Düsseldorf, 19:00)
  • Meci 47 Câștigătoare meci 43 – Câștigătoare meci 44 (Berlin, 22:00)

SEMIFINALE

9 iulie

  • Meci 49 Câștigătoare meci 45 – Câștigătoare meci 46 (Munchen, 22:00)

10 iulie

  • Meci 50 Câștigătoare meci 47 – Câștigătoare meci 48 (Dortmund, 22:00)

Zile de pauză pe 11, 12 și 13 iulie

FINALA EURO 2024

14 iulie

  • Câștigătoare meci 49 – Câștigătoare meci 50 (Berlin, 22:00)

În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇