Danemarca pierde în Kazahstan în cea mai mare surpriză de până acum a preliminariilor EURO 2024

O primă surpriză imensă în cadrul debutului acestor preliminarii pentru EURO 2024, turneu final ce va avea loc în Germania peste un an.

Kazahstan a răpus Danemarca, scor 3-2, deși era condusă în minutul 73 cu 2-0, iar ulterior a rămas și în 10 oameni. La momentul în care nordicii aveau scorul de 2-0 pe tabela, kazahii au primit o cotă imensă din partea book-makerilor, 200 la 1 pentru victorie!

O victorie sperată de prea puțini după ce Hojlund bifa dubla în minutele 21 și 36, pentru ca totul să devină foarte simplu pentru danezi, cel puțin în teorie. Nimeni nu avea să anticipeze iureșul de la final, unul început cu golul lui Zaynutdinov din penalti în minutul 73. Apoi Tagybergen a egalat în minutul 86, iar Aymbetov cu o lovitură de cap norocoasă a dat lovitura în minutul 89, pentru o victorie colosală.

Același Aymbetov a fost și eliminat în minutul 96, pentru cumul de cartonașe galbene.

Danemarca ocupă locul 18 mondial FIFA, iar diferența dintre cele două loturi este uluitoare, de 243,3 milioane de euro în favoarea evident a alb-roșilor.

Patru echipe au 3 puncte în această grupă, Danemarca, Kazahstan, Irlanda de Nord și Slovenia.