Dan Petrescu a pierdut finala Cupei din Coreea de Sud după un meci dramatic cu șase goluri

Jeonbuk Motors, echipa antrenată în Coreea de Sud de Dan Petrescu, a fost învinsă în finala Cupei de către Pohang Steelers, scor 2-4.

A fost un meci cu multe goluri, cu răsturnări de situație, cu Jeonbuk deschizând scorul în minutul 17, prin Song Min-Kyu. Mitanul unu s-a terminat la egalitate, după ce Pohang a egalat pe final, minutul 44, prin Han Chan-Hee.

Jeonbuk a trecut iarăși în avantaj după pauză, gol reușit de Gustavo în minutul 50, însă finalul de meci le-a aparținut clar celor de la Steelers, care au marcat de 3 ori prin Zeca (min. 74), Kim Jong-Woo (min. 77) și Hong Y (min. 90+1).

Trupa lui Dan Petrescu se calificase în finala după ce trecuse cu 3-1 de Incheon.

În total, Dan Petrescu a înregistrat 11 victorii, 5 remize și 8 eșecuri de la venirea la Jeonbuk.