Dan Petrescu își salvează postul de antrenor din Coreea de Sud cu o victorie dramatică

Jeonbuk Motors, echipa antrenată de Dan Petrescu în Coreea de Sud, a câștigat un meci vital în lupta pentru calificarea în play-off, scor 2-0 în deplasarea de la Seoul.

Jeonbuk avea nevoie de o victorie cu Seoul, în deplasare, pentru a prinde play-off-ul din Coreea de Sud. Lucru izbutit de formația românului nostru, care a terminat astfel pe 4 în sezonul regular și va juca în top 6.

Won și Gustavo în minutele 60 și 75 au marcat golurile oaspeților, care au avut noroc în finalul primei părți, când golul lui Sang Ho de la Seoul a fost anulat printr-o intervenție VAR, pentru un offside de câțiva centimetri. Petrescu a primit și un galben pentru proteste în minutul 73.

După sezonul regular de 33 de etape, Jeonbuk încheie sezonul pe locul 4, cu 49 de puncte, două peste Seoul, rămasă prima sub linie, pe 7.

Jeonbuk câștigase doar una dintre ultimele 5 partide de campionat, astfel că egalul nu ar fi fost suficient, iar problema demiterii lui Dan Petrescu putea fi una reală după acest meci.