Dan Petrescu a debutat cu stângul la Kayserispor

Dan Petrescu a pierdut primul meci disputat ca antrenor principal al lui Kayserispor.

Kayserispor a fost învinsă la limită de fosta echipă a lui Marius Șumudică, Gaziantep, scor 2-1.

Golul victoriei a fost marcat de mijlocașul român Alexandru Maxim, în minutul 77, dintr-o lovitură de la 11 metri, după ce gazdele au deschis scorul prin autogolul lui Kvrzic, din minutul 31.

Kolovetsios, în minutul 61, a punctat pentru trupa "Bursucului".

La gazde au fost integraliști Maxim și Toșca, în timp ce la oaspeți a jucat tot meciul Săpunaru. Lung Jr. și Alibec au lipsit din cauza unor accidentări.

În clasamentul primei ligi de fotbal din Turcia, Kayserispor se află pe locul 18, cu 16 puncte strânse în 18 etape.

De partea cealaltă, Gaziantep a urcat pe poziția a 3-a, cu 34 de puncte, la doar un punct distanță de primele clasate, Besiktas și Fenerbahce, care au însă câte un meci mai puțin disputat.

Dan Petrescu a semnat, săptămână trecută, un contract valabil pentru un an și jumătate cu Kayserispor, cu opțiunea de prelungire pentru încă un sezon.