CSM București, victorie liniștitoare cu Savehof în Champions League

CSM București, victorie liniștitoare cu Savehof în Champions League

Gruparea campioană a României la handbal feminin, CSM București a dispus clar de echipa suedeză IK Savehof în grupele principale ale Ligii Campionilor.

Neagu and company au câștigat un meci liniștit în Sala Polivalentă din București, scor 35-26, la puțin timp după ce tot azi, Rapid București pierdea dramatic cu trei secunde înainte de final meciul cu Ikast din deplasare, scor 30-29.

MVP-ul Cristina Neagu a înscris pentru prima dată în minutul 19 pentru 9-6, iar scorul la pauză era unul reconfortant, 18-10 pentru fetele noastre, în fața celei mai slabe echipe din grupa sa.

Cu o revenire frumoasă pe teren a lui Omoregie, CSM și-a continuat galopul de sănătate în partea secundă, pe care a încheiat-o la un plus 9 pe tabelă, total meritată.

ADVERTISING

Marcatoare CSM: Dindiligan 7, Ingstad 7, Neagu 4, Kobylinska 4, Oestergaard 4, Zaadi 2, Arntzen 2, Rotaru 2, Mihai 1, Stoica 1, Nikolic 1.

În clasamentul grupei A, CSM este pe locul 3, cu 13 puncte, la egalitate cu Brest. Peste ea în grupă sunt doar Gyor și Odense.

PROGRAM ȘI REZULTATE

FAZA GRUPELOR

14 iunie

15 iunie

16 iunie

17 iunie

18 iunie

19 iunie

20 iunie

21 iunie

22 iunie

  • Grupa F: Georgia – Cehia (Hamburg, 16:00)
  • Grupa F: Turcia – Portugalia (Dortmund, 19:00)
  • Grupa E: Belgia – România (Koln, 22:00)

23 iunie

  • Grupa A: Elveția – Germania (Frankfurt, 22:00)
  • Grupa A: Scoția – Ungaria (Stuttgart, 22:00)

24 iunie

  • Grupa B: Croația – Italia (Leipzig, 22:00)
  • Grupa B: Albania – Spania (Düsseldorf, 22:00)

25 iunie

  • Grupa D: Țările de Jos – Austria (Berlin, 19:00)
  • Grupa D: Franța – Polonia (Dortmund, 19:00)
  • Grupa C: Anglia – Slovenia (Koln, 22:00)
  • Grupa C: Danemarca – Serbia (Munchen, 22:00)

26 iunie

  • Grupa E: Slovacia – România (Frankfurt, 19:00)
  • Grupa E: Ucraina – Belgia (Stuttgart, 19:00)
  • Grupa F: Cehia – Turcia (Hamburg, 22:00)
  • Grupa F: Georgia – Portugalia (Gelsenkirchen, 22:00)

OPTIMI DE FINALĂ

29 iunie

  • Meci 38 2A – 2B (Berlin, 19:00)
  • Meci 37 1A – 2C (Dortmund, 22:00)

30 iunie

  • Meci 40 1C – 3D/E/F (Gelsenkirchen, 19:00)
  • Meci 39 1B – 3A/D/E/F (Koln, 22:00)

1 iulie

  • Meci 42 2D – 2E (Düsseldorf, 19:00)
  • Meci 41 1F – 3A/B/C (Frankfurt, 22:00)

2 iulie

  • Meci 43 1E – 3A/B/C/D (Munchen, 19:00)
  • Meci 44 1D – 2F (Leipzig, 22:00)

SFERTURI DE FINALĂ

5 iulie

  • Meci 45 Câștigătoare meci 39 – Câștigătoare meci 37 (Stuttgart, 19:00)
  • Meci 46 Câștigătoare meci 41 – Câștigătoare meci42 (Hamburg, 22:00)

6 iulie

  • Meci 48 Câștigătoare meci 40 – Câștigătoare meci 38 (Düsseldorf, 19:00)
  • Meci 47 Câștigătoare meci 43 – Câștigătoare meci 44 (Berlin, 22:00)

SEMIFINALE

9 iulie

  • Meci 49 Câștigătoare meci 45 – Câștigătoare meci 46 (Munchen, 22:00)

10 iulie

  • Meci 50 Câștigătoare meci 47 – Câștigătoare meci 48 (Dortmund, 22:00)

Zile de pauză pe 11, 12 și 13 iulie

FINALA EURO 2024

14 iulie

  • Câștigătoare meci 49 – Câștigătoare meci 50 (Berlin, 22:00)

În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇