CSM București merge în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

CSM București s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin, după o victorie și în returul cu fetele de la Krim Ljubljana, pe teren propriu, în Sala Polivalentă din București.

Cu peste 3.500 de spectatori în Polivalentă, CSM a făcut un spectacol frumos în fața propriilor fani. Elevele lui Adi Vasile au condus la limită pe tabela după 30 de minute, scor 14-13. Scorul final a fost 30-24, după ce în partea secundă slovenele au clacat și au marcat doar 11 goluri. CSM câștigă așadar cu două scoruri absolut identice în această dublă din optimi.

CSM București era mare favorită la calificarea în sferturile Ligii Campionilor, după ce în tur câștigase la șase goluri avans.

După această victorie, mai este un singur pas până în Final Four, dubla cu franțuzoaicele de la Metz.

Cristina Neagu a fost eroina partidei și a încheiat jocul în fruntea marcatoarelor, 7 goluri, chiar dacă din mai multe aruncări, 13.

Meciurile din sferturile de finală sunt programate pe 27/28 aprilie și 4/5 mai. CSM București joacă turul pe teren propriu.